Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

 

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca Nadleśniczego

Kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.Prowadzi całość spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie: nasiennictwa, selekcji, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu w tym ochrony przyrody, ochrony przeciwpożarowej lasu, innych działów zagospodarowania lasu, użytkowania lasu, ochrony środowiska, gospodarkę łowiecką, marketing, sprzedaż drewna i użytków ubocznych, redagowanie informacji do Biuletynu Informacji Publicznych, udostępnianie informacji o środowisku i jego ochronie, obsługę GPS i Leśnej Mapy Numerycznej, certyfikację gospodarki leśnej, portal leśno-drzewny i e-drewno, NATURA 2000, edukację leśną społeczeństwa, BHP, nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa, stan posiadania, rejestr gruntów, udostępnianie lasu, urządzanie lasu, retencję górską,umowy najmu i dzierżaw gruntów, deklaracje podatku leśnego i rolnego,

Główny Księgowy

Kieruje Działem Finansowo-Księgowym.Prowadzi ewidencję i formalno-rachunkową kontrolę dokumentów, rozliczenia należności i zobowiązań,  podatki PIT, VAT, deklaracje rozliczeniowe z ZUS, PFRON itp., plany finansowe, analizy i sprawozdawczość, naliczanie płac, kasa, obsługa bankowa, windykacje wszystkich należności

Sekretarz

Kieruje Działem Administracyjno-Gospodarczym. Prowadzi sprawy związane z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa – ewidencja środków trwałych i wyposażenia, amortyzacja, rozliczanie inwentaryzacji składników majątkowych, magazyn i zaopatrzenie, gospodarka transportowa, gospodarka mieszkaniowa, gospodarka remontowo-inwestycja, archiwum, zamówienia publiczne, ubezpieczenia majątkowe, deklaracje podatku od nieruchomości, pozostała sprzedaż, ewidencja przychodów i rozchodów magazynowych, BIP NDL, administracja SILP, rozliczenia mandatowe, rejestr pieczęci.

Komendant Posterunku Straży Leśnej

Zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego oraz wykonywanie innych zadań związanych z ochroną mienia pozostającego w zarządzie Lasów Państwowych w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa.Prowadzi kancelarię niejawną, zadania z zakresu obronności, magazyn broni.

Specjalista ds. pracowniczych

Prowadzi sprawy z zakresu kadr i płac, organizacji, spraw socjalnych, szkoleń, świadczeń pracowniczych (umundurowanie, odzież robocza, deputat opałowy), PKZP,  ubezpieczenia społeczne, emerytury i renty, badania okresowe, obsługa sekretariatu.

Inżynier Nadzoru

Sprawuje kontrolę funkcjonalną w nadleśnictwie - prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych.

Prowadzi skargi i wnioski.

 

Stan zatrudnienia w Nadleśnictwie Łosie na 2024 rok wynosi 52 osoby.

w tym:  Służba Leśna 40 osób

             Adm. poza SL 7 osób

             Stażyści 2 osoby

             robotnicy 3 osoby


Nadleśnictwo Łosie podzielone jest na jeden Obręb Leśny w skład których wchodzi 13 Leśnictw:

· Kwiatoń, Regetów, Magura, Szymbark, Bielanka, Ropa, Uście Gorlickie, Hańczowa, Ropki, Wysowa,  Brunary, Stawisza, Izby,

 

Schemat organizacyjny Nadleśnictwa Łosie w załączeniu


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Hodowla Lasu

Hodowla Lasu

Wszystkie prace z zakresu zagospodarowania lasu w Nadleśnictwie Łosie realizowane są w oparciu o 10-letnie Plany Urządzania Gospodarstwa Leśnego.

Wśród głównych zadań hodowlanych określonych przez Plan Urządzania Lasu na lata 2009-2018, dla nadleśnictwa jest:

  • utrzymanie i poprawa zdrowotności lasów poprzez planowanie zabiegów, które zmierzają do osiągnięcia różnorodności gatunkowej, wiekowej i genetycznej przy możliwie maksymalnym wykorzystaniu procesów naturalnych,
  • przebudowa, często wielkoprzestrzennych układów drzewostanów przedplonowych i monokultur świerkowych, celem urozmaicenia ich struktury gatunkowej, wiekowej i przestrzennej,
  • zachowanie, ochrona i wzbogacenie różnorodności biologicznej w ekosystemach leśnych poprzez między innymi wprowadzanie w skład odnowień gatunków domieszkowych, preferowanie odnowienia naturalnego lasu oraz pozostawianie części zasobów drzewnych do naturalnego rozkładu.

 

Nadleśnictwo planuje w latach 2009-2018  następujące działania z zakresu odnowienia  i  pielęgnowania lasu:

 

Odnowienie lasu

 

-           odnowienia przy rębniach złożonych na – 1049 ha

-           podsadzenia, dolesienia i uzupełnienia na – 146 ha

 

Pielęgnowanie lasu

 

-           pielęgnowanie nowozakładanych upraw na – 1079  ha

-           pielęgnowanie upraw (CW) na  – 670  ha

-           pielęgnowanie młodników (CP) na  - 2848  ha

-           trzebieże na 10096  ha

 

 

Produkcja szkółkarska

 

Produkcja szkółkarska prowadzona jest na szkółce gruntowej w L-ctwie Magura o pow. produkcyjnej  0,34 ha, oraz na zmodernizowanej (dzięki dofinansowaniu środkami NFOŚiGW)  szkółce tunelowej w L-ctwie Ropa o pow. produkcyjnej  0,50 ha. Na szkółkach nadleśnictwo hoduje sadzonki głównych  gatunków lasotwórczych: głównie (jodła i buk) oraz domieszki jak (jawor, wiąz, czereśnię ptasią, lipę i modrzewia).

 

 

Nasiennictwo i selekcja

 

Baza leśnego materiału podstawowego służąca do produkcji leśnego materiału rozmnożeniowego w nadleśnictwie jest różnorodna. Stanowią ją wyłączone drzewostany nasienne (WDN), gospodarcze drzewostany nasienne(GDN), drzewa doborowe i źródła nasion.

 

Na terenie nadleśnictwa zlokalizowane są:

 

-  cztery wyłączone drzewostany nasienne ( bukowe i jodłowe) o łącznej pow. 91,5 ha

-  gospodarcze drzewostany nasienne (bukowe, jodłowe i modrzewiowe) o łącznej pow. 113,91 ha

-  drzewa doborowe – łącznie 25 sztuk w tym jodły – 11 szt., buki – 9 szt., sosny – 5 szt.

-  pięć drzewostanów wytypowane jako źródła nasion (lipa, daglezja, czereśnia, klon i jawor)

-  w celu zachowania cennych populacji n-ctwo wyznaczyło jodłowy drzewostan zachowawczy o pow. 34,45 ha

 

W celu zachowania wartościowych zasobów genowych i poprawy jakości drzewostanów z nasion pochodzących z wyłączonych drzewostanów nasiennych nadleśnictwo zakłada uprawy pochodne (jodłowe, bukowe i modrzewiowe), których powierzchnia wynosi niespełna 200 ha.

 

Na terenie nadleśnictwa założone są również dwie uprawy testujące (jodły i buka) w ramach programu testowania potomstw.