Wydawca treści Wydawca treści

Plan Urządzania Lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat.

Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

·         opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,

·         analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,

·         program ochrony przyrody,

·         określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ŚWIĘTO RYDZA -2022

ŚWIĘTO RYDZA -2022

W  dniach 01- 02.2022 roku w Wysowej - Zdroju odbyła się 15 edycja Święta Rydza.

Tegoroczne obchody Święta Rydza zorganizowane zostały  przy współpracy Nadleśnictwa Łosie ze Starym Domem Zdrojowym i Stowarzyszeniem „Na grzyby”.

Pierwszego dnia, święto tradycyjnie rozpoczęło się POLOWANIEM NA RYDZA. W sobotni poranek grzybiarze w poszukiwaniu rydzów udali się do lasu bryczkami zaprzęgniętymi przez konie huculskie ze stadniny w Regietowie . Ich przewodnikami byli Leśnicy z Nadleśnictwa Łosie. W tym czasie w Parku Zdrojowym w Wysowej-Zdrój rozpoczęły się warsztaty:

  1. Warsztaty zbijania budek lęgowych i karmników: Zrób to sam: ”Gwóźdź  i drewno, dają schronienie na pewno” oraz został  przeprowadzony konkurs zdobienia budek lęgowych: „co w leśnej duszy gra”. W nagrodę każdy uczestnik otrzymał budkę lęgową oraz drobne nagrody rzeczowe.
  2. RUSZ GŁOWĄ I ZATRZYMAJ WODĘ! – warsztaty o retencji wodnej
  3. ENE DUE RABE – BESKIDZKIE PŁAZY – warsztaty kreatywne, modele z masy papierowej – płazy Beskidu Niskiego poprowadzone przez Fundację Chlorofil. Każdy uczestnik wykonał model płaza z przygotowanej wcześniej masy papierowej oraz wzbogacił swój wiedzę przyrodniczą w zakresie morfologii i budowy płazów Beskidu Niskiego.
  4. Nadleśnictwo Łosie dla wszystkich uczestników wydarzenia, w tym roku przygotowało aż 4 stoiska edukacyjne  o tematyce: drzewa i rośliny lasów, znaczenie zrównoważonego rozwoju w ekosystemie leśnym, zwierzęta leśne (modele edukacyjne płazów, gadów, ssaków, owadów i ptaków), grzyby, oraz część warsztatowo-edukacyjna: tropy zwierząt, łamigłówki i zagadki edukacyjne, leśne dooble, tangramy zwierząt , odbijanie tropów zwierząt w masie solnej na drewnianym krążku, edukacyjne leśne koło fortuny, memory- dymorfizm płciowy u jeleniowatych i innych zwierząt.

Dodatkowo w ramach współpracy z lokalnymi Kołami Gospodyń wiejskich i w związku z realizacją przez Koła programu finansowanego przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych: „Koła Gospodyń Wiejskich promują zdrową żywność z polskich lasów” przeprowadzono konkurs kulinarny ”Leśne smaki” na najlepszą zupę, danie główne, oraz deser  leśny.  I tak Koło Gospodyń Wiejskich z Izb zajęło I miejsce za najsmaczniejszą zupę (zupa grzybowa zabielana z kluskami i ziemniakami oraz chlebkiem z ziołami i czosnkiem niedźwiedzim). Koło Gospodyń Wiejskich w Skwirtnem, wygrało statuetkę za najsmaczniejsze danie główne (klopsiki z dziczyzny z sosem pieczarkowym, ziemniaki i ogórek kiszony, natomiast Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Stawiszy przygotowało najlepszy deser p.n.: „Las w słoiku”.

Dzięki wsparciu finansowym Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych podczas Święta rydza Nadleśnictwo przeprowadziło również degustację potraw „Dobre z lasu” prosto z  Food Truck-a.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wycieczka z leśnikiem przeprowadzona przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Łosie – Bartłomieja Sołtysa a zakończona poczęstunkiem – gulaszem z dziczyzny.

 

Warsztaty edukacyjne na stoiskach Nadleśnictwa, wycieczka z leśnikiem oraz całe wydarzenie  zostały przeprowadzone m.in. w ramach projektu edukacji ekologicznej p.n.: „Plenerowe warsztaty edukacji ekologicznej” współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Na  ten cel WFOŚiGW przyznał Nadleśnictwu kwotę 7200,00 zł, za którą zakupiono modele edukacyjne płazów, gadów, grzybów oraz owadów.

 

Ponadto przeprowadzono warsztaty:

- Bransoletka z makramy

- Zabawy z filcem

- Szydełkowe kwiaty

- ŁAPACZE SNÓW – warsztaty dla dzieci

-  DREWNIANY BRELOK – warsztaty dla dzieci

- ANIELSKI DECOUPAGE – warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz odwiedzającym stoiska Nadleśnictwa  i oczywiście zapraszamy za rok, na kolejną XVI edycję Święta Rydza w Wysowej.