Wydawca treści
Wybrane atrakcje edukacyjno-turystyczne
TURYSTYKA I EDUKACJA
Od zawsze największą atrakcją Beskidu Niskiego jest brak atrakcji, a więc jej dzikość i piękno otaczających płaskich i kopulastych pasm górskich porośniętych przez piękne lasy.
Las to idealny teren do wypoczynku i rekreacji, a także do uprawiania wielu sportów. Inwestujemy w nowe szlaki, trasy widokowe, miejsca biwakowe, wiaty, udogodniania dla osób z niepełnosprawnościami.
Edukujemy dla zrównoważonego rozwoju. Kształtujemy odpowiednie relacje między ludźmi i przyrodą, budujemy społeczną świadomość wobec zagrożeń dla środowiska naturalnego. Zajęcia prowadzone przez leśników organizujemy w różnych grupach wiekowych - od przedszkolaków po uniwerystety trzeciego wieku. Wspieramy różne podmioty i inicjatywy edukacyjne, kształtując w ten sposób świadomość ekologiczną. Jesteśmy partnerem i współorganizatorem wielu wydarzeń edukacyjnyjno-promocyjnych, spośród których największe to Święto Rydza oraz Festiwal Pustelnika, które odbywają się w Wysowej – Zdroju.
Warto poznać leśne atrakcje:
-ŚCIEŻKA EDUACYJNA W WYSOWEJ - ZDRÓJ "CO W DOLINIE ŁOPACIŃSKIEGO PISZCZY" Z QUESTEM – GRĄ TERENOWĄ (dodatkową atrakcją jest ogromna rzeźba niedźwiedzicy).
-ŚCIEŻKA EDUKACYJNA „DRUGIE ŻYCIE DRZEW” na trasie z Wysowej - Zdroju do Blechnarki, która została ozdobiona galerią rzeźb(BOBRY, WILK, ORLIK,PUCHACZ,NIEDŻWIEDŹ).
-ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-GEOLOGICZNA "W DOLINIE PRZYSŁUPIANKI" Z QUESTEM – GRĄ TERENOWĄ
Platformy widokowe:
-na szczycie Jaworzyny Konieczniańskiej,
-na szczycie Jaworzynki,
-między Jaworzynką a Obiczem.
Obiekty turystyczne (na których prowadzimy zajęcia edukacyjne)
Bielanka-pole biwakowe; X 195464.7772, Y 652890.8075
Hańczowa- wiata turystyczna , pole biwakowe; X 179045.1178, Y 656149.1065
Regietów- pole biwakowe; X 180343.0002, Y 660790.2270
Kwiatoń-wiata turystyczna; X 185691.9544, Y 658576.8340
Schron turystyczny „Lipka” w Izbach na Głównym Szlaku Beskidzkim
Poniżej w załączniku przekazujemy do pobrania quest.
Ścieżka Edukacyjna „Dolina Łopacińskiego”
Drogi Turysto,
Zapraszamy Cię na ścieżkę edukacyjną „Dolina Łopacińskiego”, która została utworzona w celu zaprezentowania ważnych, a zarazem pięknych elementów przyrody Beskidu Niskiego. Ścieżka jest dostępna cały rok, co pozwala na obserwowanie zmian zachodzących w środowisku leśnym które następują wraz z kolejnymi porami roku. Ścieżkę wytyczono na terenie leśnictwa Hańczowa - u podnóża Koziego Żebra (847 m n.p.m.). Trasa o długości około 2 km biegnie początkowo wzdłuż drogi gminnej a później drogą leśną prowadzącą z uzdrowiska Wysowa - Zdrój do Hańczowej, przecinając szlaki turystyczne m.in. Główny Szlak Beskidzki.
Malowniczy zbiornik retencyjny na początku drogi oraz okoliczne lasy stanowią o niewątpliwej atrakcyjności ścieżki. Tutejsze lasy zostały uznane za lasy HCVF (High Conservation Value Forests) tj. lasy o szczególnych wartościach przyrodniczych. Dominującym siedliskiem jest żyzna buczyna karpacka z bukiem i jodłą. Występują tu również drzewostany z przewagą sosny i modrzewia stopniowo przebudowywane przez leśników jodłą i bukiem, które są pozostałością po wielkich akcjach zalesieniowych z ostatnich dekad XX wieku, które objęły okoliczne tereny rolnicze pozostawione przez rdzennych mieszkańców, przesiedlonych m.in. w ramach tzw. Akcji Wisła. Pamiętajmy, że lesistość tych terenów po II Wojnie Światowej wynosiła mniej niż 30%, podczas gdy obecnie dzięki pracy wielu pokoleń leśników i robotników leśnych wyraźnie przekracza już 60%.
Okoliczne lasy obfitują w jelenie, sarny oraz dziki (szukaj uważnie ich tropów). Można w nich również obserwować dość licznie występujące wilki oraz prowadzące skryty tryb życia rysie. Niedźwiedź w tych terenach spotykany jest stosunkowo rzadko. W rejonie zbiornika retencyjnego oglądać można żerowiska bobrów oraz ptactwo wodne. Nie zapominajmy także, że Beskid Niski uznawany jest obecnie za jedną z najważniejszych ostoi orlików krzykliwych w Unii Europejskiej.
Kolejne przystanki tematyczne pozwalają zapoznać się z zagadnieniami związanymi zarówno z przyrodą jak i z gospodarką leśną.
Życzymy miłego wypoczynku w lasach Beskidu Niskiego!
Przystanki tematyczne:
1. Witaj na ścieżce
2. Wielkie efekty małej retencji
3. Dobra energia drewna
4. Drewno martwe i jego rola
5. Bóbr Europejski
6. Pies w lesie
7. Kleszcze
8. Las to zdrowie dla naszego umysłu
9. Sarna nie jest „żoną” jelenia
10. Rogi vs Poroże
11. Grzyby
12. Poznaj Leśną Szyche
13. (Prawie) wszystko o drzewie
14. Kto spotyka w lesie
15. Jak zmieniają się Lasy Państwowe
Zapraszamy na stronę https://czaswlas.pl
Najnowsze aktualności
Infrastruktura Łowiecka w OHZ Nadleśnictwa Łosie
Infrastruktura Łowiecka w OHZ Nadleśnictwa Łosie
W dniu 05.01.2022 r. w Nadleśnictwie Łosie odbyło się oficjalne otwarcie inwestycji zrealizowanej pod nawą "Rozbudowa infrastruktury łowieckiej w OHZ Nadleśnictwa Łosie", która ma na celu zwiększenie potencjału bioasekuracyjnego obszaru administracyjnego Nadleśnictwa w zakresie przeciwdziałania afrykańskiego pomoru świń (ASF).
W otwarciu uczestniczyli:
- Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie ds. gospodarki leśnej Pan Michał Goś,
- Nadleśniczy Nadleśnictwa Łosie Pan Bartłomiej Sołtys,
- Inspektor Inspekcji Weterynaryjnej w Gorlicach Pani Anna Bierczak oraz Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii Pan Leszek Michalec, reprezentujący Powiatowego Lekarza Weterynarii Pana Marcina Przybycień,
- Przewodnicząca Rady Gminy Uście Gorlickie Pani Jolanta Dobek,
- Specjalista ds. ochrony środowiska Urzędu Gminy Uście Gorlickie, reprezentujący Wójta Gminy Uście Gorlickie Pana Zbigniewa Ludwin,
- Przedstawiciele zarządów Kół Łowieckich: "Ryś" w Tarnowie, "Dzik" w Gorlicach, "Rosomak" w Śnietnicy, Wojskowe Koło Łowieckie "Jeleń" w Krynicy,
- Generalny wykonawca inwestycji firma Wielobranżowa Piotr Popiela - Pan Piotr Popiela,
- Pracownicy Nadleśnictwa Łosie,
Zadanie inwestycyjne polegało na wybudowaniu najnowocześniejszego w regionie i spełniającego wszelkie wymogi bioasekuracji punktu przetrzymywania tusz dzików, w którym to tusze oczekiwać będą na wynik badania laboratoryjnego w kierunku afrykańskiego pomoru świń.
Zadanie o łącznej wartości 164 tys. netto w całości zostało sfinansowane ze środków funduszu leśnego. Na przedsięwzięcie składał się zakup i montaż kontenera chłodniczego wraz z wyposażeniem oraz wykonanie niezbędnej infrastruktury towarzyszącej (komunikacja, wiata, obiekt gospodarczy i przyłącz kanalizacyjny, wodny oraz elektryczny).
Inwestycja ta pozwoli w sposób właściwy realizować zadania w zakresie zwalczania ASF spełniając wymogi techniczne i sanitarne Głównego Lekarza Weterynarii oraz wewnętrzne uregulowania określone przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
Dodatkowo Nadleśnictwo dostrzegając potrzebę wpierania administracji publicznej w tym zakresie, poprzez zawarcie stosownej umowy z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Gorlicach (PIW) umożliwiło posadowienie w obrębie powstałego obiektu dodatkowej chłodni kontenerowej PIW , która służyć będzie także Kołom Łowieckimi z zasięgu administracyjnego Nadleśnictwa Łosie.
Bez wątpienia przyczyni się to do sprawniejszej obsługi bioasekuracyjnej i zmniejszy odległości niezbędne do pokonania celem dotarcia myśliwych do najbliższego punktu przetrzymywania tusz, który od OHZ (Ośrodek Hodowli Zwierzyny) oddalony jest o ponad 30 km. Zarówno w ocenie Nadleśnictwa Łosie jak i Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gorlicach, zachęci to myśliwych do zintensyfikowania realizacji odstrzału dzików, który z uwagi na aktualną sytuacją epizootyczną jest konieczny. Inwestycja ta spotkała się również z dużą aprobatą ze strony kół łowieckich, które wyraziły chęć korzystania z powstałego obiektu.
Przypominamy, że wystąpienie ASF na danym terenie ma ogromne konsekwencje ekonomiczne. Kraj, w którym stwierdzono przypadki (u dzików) lub ogniska (u świń) traci możliwość eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od świń. Bardzo kosztowne jest również likwidowanie wykrytych ognisk choroby.
Aktualnie teren Nadleśnictwa Łosie obejmujący Gminy Uście Gorlickie, Gorlice oraz Ropa wg. regionalizacji zgodnie z Rozporządzeniem wykonawczym Komisji UE 2021/2249 z dnia 16 grudnia 2021 r. znajduje się w strefie I ASF tj. w obszarze objętym ograniczeniami (restricted zone I), w ramach której realizowane są m.in. odstrzały sanitarne, regularne poszukiwania padłych sztuk lub ich szczątków, powszechne badania pozyskanych sztuk oraz stałe powiększanie potencjału bioasekuracyjnego myśliwych i rolników.
Zachowanie reżimu sanitarnego jest kluczowe z punktu widzenia zatrzymania procesu rozszerzania terenów dotkniętych ASF, a które ulegają stałemu przesuwania w kierunku zachodnim z województwa podkarpackiego oraz w kierunku północnym z przygranicznych terenów Słowacji.