Asset Publisher
Wybrane atrakcje edukacyjno-turystyczne
TURYSTYKA I EDUKACJA
Od zawsze największą atrakcją Beskidu Niskiego jest brak atrakcji, a więc jej dzikość i piękno otaczających płaskich i kopulastych pasm górskich porośniętych przez piękne lasy.
Las to idealny teren do wypoczynku i rekreacji, a także do uprawiania wielu sportów. Inwestujemy w nowe szlaki, trasy widokowe, miejsca biwakowe, wiaty, udogodniania dla osób z niepełnosprawnościami.
Edukujemy dla zrównoważonego rozwoju. Kształtujemy odpowiednie relacje między ludźmi i przyrodą, budujemy społeczną świadomość wobec zagrożeń dla środowiska naturalnego. Zajęcia prowadzone przez leśników organizujemy w różnych grupach wiekowych - od przedszkolaków po uniwerystety trzeciego wieku. Wspieramy różne podmioty i inicjatywy edukacyjne, kształtując w ten sposób świadomość ekologiczną. Jesteśmy partnerem i współorganizatorem wielu wydarzeń edukacyjnyjno-promocyjnych, spośród których największe to Święto Rydza oraz Festiwal Pustelnika, które odbywają się w Wysowej – Zdroju.
Warto poznać leśne atrakcje:
-ŚCIEŻKA EDUACYJNA W WYSOWEJ - ZDRÓJ "CO W DOLINIE ŁOPACIŃSKIEGO PISZCZY" Z QUESTEM – GRĄ TERENOWĄ (dodatkową atrakcją jest ogromna rzeźba niedźwiedzicy).
-ŚCIEŻKA EDUKACYJNA „DRUGIE ŻYCIE DRZEW” na trasie z Wysowej - Zdroju do Blechnarki, która została ozdobiona galerią rzeźb(BOBRY, WILK, ORLIK,PUCHACZ,NIEDŻWIEDŹ).
-ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-GEOLOGICZNA "W DOLINIE PRZYSŁUPIANKI" Z QUESTEM – GRĄ TERENOWĄ
Platformy widokowe:
-na szczycie Jaworzyny Konieczniańskiej,
-na szczycie Jaworzynki,
-między Jaworzynką a Obiczem.
Obiekty turystyczne (na których prowadzimy zajęcia edukacyjne)
Bielanka-pole biwakowe; X 195464.7772, Y 652890.8075
Hańczowa- wiata turystyczna , pole biwakowe; X 179045.1178, Y 656149.1065
Regietów- pole biwakowe; X 180343.0002, Y 660790.2270
Kwiatoń-wiata turystyczna; X 185691.9544, Y 658576.8340
Schron turystyczny „Lipka” w Izbach na Głównym Szlaku Beskidzkim
Poniżej w załączniku przekazujemy do pobrania quest.
Regulamin szlaków turystycznych
Regulamin udostępniania turystom gruntów leśnych zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Łosie
Szlaki Turystyczne
- Nadleśniczy Nadleśnictwa Łosie oświadcza, że jest zarządcą gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa udostępnionych turystyce leśnej.
- Szlaki piesze i rowerowe Nadleśnictwa Łosie przeznaczone są do rekreacji
i wypoczynku turystów. - Organizatorem turystyki pieszej i rowerowej na terenie Nadleśnictwa Łosie
nie są Lasy Państwowe. Za ewentualne wypadki na szlakach odpowiada organizator. - Organizowanie imprez o charakterze wyczynowym lub masowym wymaga uprzedniego uzyskania zgody Nadleśniczego Nadleśnictwa Łosie oraz spełnienia pozostałych warunków przewidzianych przepisami prawa powszechnie obowiązującymi w tym zakresie.
- Nadleśniczy może udzielić zgody grupom zorganizowanym na organizacje imprez na terenie powierzchniowych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych znajdujących się wzdłuż szlaku, z zachowaniem przestrzegania zasad zakreślonych w treści wyrażonej zgody.
- Uprawianie turystyki pieszej i rowerowej dopuszcza się jedynie
na wyznaczonych i oznakowanych drogach, trasach i na terenach ku temu przeznaczonych. - Osoby korzystające z udostępnionych gruntów są zobowiązane
do przestrzegania stałych zakazów wstępu wynikających z Ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 r. tj:
- uprawy leśne do 4 m wysokości
- powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne
- ostoje zwierząt
- źródliska rzek i potoków
- obszary zagrożone erozją
Ponadto osoby korzystające zobowiązane są do:
- nie uszkadzania i nie wycinania drzew i krzewów rosnących na udostępnionym terenie,
- przestrzegania znaków i tablic informacyjnych znajdujących się na udostępnionym terenie,
- korzystania z terenu zgodnie z obowiązującymi przepisami przeciwpożarowymi,
-odpowiedniego zabezpieczenia posiadanego mienia w tym wartościowych przedmiotów osobistych,
- korzystania z udostępnionej infrastruktury sanitarnej i porządkowej zgodnie
z ich przeznaczeniem oraz z zachowaniem przepisów sanitarno-epidemiologicznych,
- parkowania pojazdów mechanicznych, rowerów i innych, w miejscach wyznaczonych do postoju,
- Oznakowanie szlaków pieszych i rowerowych stanowią piktogramy namalowane na pniach drzew i innych obiektach terenowych.
- Szlaki piesze i rowerowe mają charakter terenowy i nie posiadają specjalnych przystosowań zwiększających bezpieczeństwo, dlatego też należy zachować na nich szczególną ostrożność. Wzdłuż szlaku mogą rosnąć rośliny trujące. W przypadku ich spożycia należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem.
- Każdy użytkownik dorosły korzysta ze szlaku na własną odpowiedzialność, a dzieci – na odpowiedzialność opiekuna.
- Korzystanie ze szlaku wiąże się z ryzykiem narażenia na oddziaływanie wielu czynników fizyko-chemicznych (m.in. nierówna i śliska bądź grząska nawierzchnia, intensywne opady atmosferyczne itp.) i biologicznych (m.in. ukąszenia owadów, ryzyko ataku przez zwierzęta dziko żyjące np. w okresie rui itp.)
- Ze względów bezpieczeństwa zaleca się niezbaczanie z wyznaczonych szlaków.
- Zarówno poszczególne odcinki szlaku, jak i cały szlak mogą być okresowo zamykane z powodu prowadzenia prac leśnych lub innych ważnych względów, np. pojawienia się groźnych chorób, dzikich zwierząt czy zagrożenia pożarowego. Będą one wówczas oznaczone tablicami ZAKAZ WSTĘPU lub w inny czytelny sposób. Naruszenie tego zakazu związane jest z odpowiedzialnością określoną treścią przepisów prawa.
- Po szlaku mogą poruszać się pojazdy osób uprawnionych (pracowników administracji leśnej) oraz maszyny służące m.in. pozyskaniu, zrywce i wywozowi surowca drzewnego). W związku z tym użytkownik szlaku zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności celem uniknięcia ewentualnej kolizji.
- Na drogowych odcinkach szlaku, na których może dojść do spotkania z pojazdami kołowymi, obowiązują ogólne przepisy ruchu drogowego.
- W obrębie szlaku okresowo mogą być prowadzone czynności z zakresu gospodarki łowickiej (m.in. polowania). Polowanie zbiorowe będzie sygnalizowane specjalnymi tablicami.
- Należy pamiętać, że na szlaku mogą pojawić się przeszkody powstałe w sposób naturalny, bez wiedzy administracji leśnej, jak np. złomy, wywroty, konary złamane okiścią, drzewa ścięte przez bobry. Wszelkiego rodzaju zdarzenia, które zagrażają ruchowi pieszych i rowerzystów, winny być w miarę możliwości zgłaszane administracji Nadleśnictwa (tel.: 18 35 34 719) lub organizatorowi turystyki pieszej i rowerowej.
- Turysta zobowiązany jest do zachowania porządku na terenie lasu (zabierania ze sobą wytworzonych śmieci), ograniczania porozumiewania się z innymi uczestnikami w sposób hałaśliwy lub posługiwania się urządzeniami, które mogą powodować płoszenie zwierząt.
- Na terenach leśnych obowiązuje zakaz puszczania zwierząt domowych luzem oraz obowiązek sprzątania po nich.
- Za niezastosowanie się do jakiegokolwiek punktu niniejszego regulaminu zostanie nałożona na turystę grzywna w wysokości ustalonej przez administrację leśną, a ponadto turysta może zostać poproszony o opuszczenie terenu, na którym obowiązują zasady wynikające z niniejszego regulaminu pod rygorem wezwania służb porządku publicznego.
- Każda osoba, która zauważyła ogień w lesie, ma obowiązek niezwłocznego poinformowania Straży Pożarnej tel.: 998 lub Nadleśnictwa Łosie tel.: 18 35 34 719
- Biwakowanie, parkowanie samochodów i palenie ognisk może się odbywać tylko w miejscach do tego przeznaczonych, z zachowaniem szczególnej ostrożności, oraz wiąże się z przestrzeganiem innych regulaminów, a także przepisów powszechnie obowiązujących w tym zakresie, pod rygorem negatywnych skutków wynikających z ich zapisów.
ODWIEDŹ NADLEŚNICTWO ŁOSIE
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą turystyczną.
Poniżej przedstawiamy Państwu obiekty turystyczne (współrzędne GPS) wraz z mapami oraz ich regulaminami
-
Bielanka-pole biwakowe; X 195464.7772, Y 652890.8075
-
Hańczowa-pole biwakowe; X 179045.1178, Y 656149.1065; wiata turystyczna
-
Regietów- pole biwakowe; X 180343.0002, Y 660790.2270
-
Kwiatoń-wiata turystyczna; X 185691.9544, Y 658576.8340
-
Kopiec w Śnietnicy; X 186071.2350, Y 648678.5875.