Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wakacyjna działalność edukacyjno-promocyjna Nadleśnictwa Łosie

Wakacyjna działalność edukacyjno-promocyjna Nadleśnictwa Łosie

Koniec czerwca i lipiec w naszym regionie były miesiącami obfitującym w wiele wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, które mieliśmy okazję uatrakcyjnić poprzez stoisko edukacyjno-promocyjne.

Nadleśnictwo Łosie wzięło udział w następujących wydarzeniach:

XI Zawody Sportowo – Pożarnicze OSP Powiatu Gorlickiego w Uściu Gorlickim (przy współpracy z Zarządem Powiatowym ZOSP odział w Gorlicach oraz UG Uście Gorlickie)

Piknik Rodzinnym z OSP Wysowa-Zdrój (przy współpracy z OSP Wysowa)

Piknik Rodzinny w Uściu Gorlickim (przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Uściu Gorlickim)

Piknik Rodzinny w Klimkówce: Bezpieczeństwo-Zabawa-Nauka (przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Gorlicach)

Stoisko Nadleśnictwa wyposażone w liczne eksponaty przyrodnicze oraz oferujące zabawy i konkursy, w których nagrodami były m.in. sadzonki drzew do samodzielnego posadzenia, cieszyło się ogromną popularnością wśród uczestników ww. imprez.

Poniżej przedstawiamy relację fotograficzną.

Zapraszamy do odwiedzania naszych stoisk. Już wkrótce będziemy obecni na Święcie Rydza w Wysowej.