Wydawca treści
REGULAMIN UDZIAŁU W ZAJĘCIACH Z ZAKRESU EDUKACJI PRZYRODNICZO – LEŚNEJ W NADLEŚNICTWIE ŁOSIE
REGULAMIN UDZIAŁU W ZAJĘCIACH
Z ZAKRESU EDUKACJI PRZYRODNICZO – LEŚNEJ
W NADLEŚNICTWIE ŁOSIE
- ZASADY ORGANIZACJI ZAJĘĆ Z EDUKACJI PRZYRODNICZO – LEŚNEJ W NADLEŚNICTWIE ŁOSIE.
- Pracownicy Nadleśnictwa Łosie prowadzą zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczo – leśnej w formie kameralnej (pogadanki, prelekcje, warsztaty) oraz w formie zajęć terenowych na ścieżkach edukacyjnych zlokalizowanych na terenie Nadleśnictwa Łosie (zajęcia przy wiatach, na szkółce leśnej lub bezpośrednio w drzewostanach).
- Pracownicy Nadleśnictwa Łosie podczas realizacji zajęć nie sprawują opieki pedagogicznej nad uczestnikami, nie odpowiadają za bezpieczeństwo uczestników zajęć oraz za pozostawione przez nich rzeczy. Zajęcia takie mogą odbywać się wyłącznie w obecności opiekunów sprawujących bezpośrednią pieczę nad uczestnikami zajęć.
- Zajęcia odbywają się w dni robocze, w godzinach pracy Nadleśnictwa: od 7:15 – 15:15. W szczególnych przypadkach, po uzyskaniu zgody Nadleśniczego można uzgodnić inny termin zajęć.
- Zajęcia z edukacji przyrodniczo – leśnej są finansowane przez Lasy Państwowe, podmioty i osoby organizujące zajęcia z pracownikami Nadleśnictwa Łosie nie mogą pobierać z tego tytułu żadnego wynagrodzenia związanego z przeprowadzeniem zajęć.
- Zajęcia z edukacji przyrodniczo – leśnej odbywają się dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym zgłoszeniu grupy i ustaleniu terminu. Zgłoszenie grupy powinno odbywać się poprzez:
- Zgłoszenie za pośrednictwem poczty elektronicznej: (wypełnienie i przesłanie na adres e-mail: losie@krakow.lasy.gov.pl Karty zgłoszenia na zajęcia edukacyjne, która stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu)
- Zgłoszeniu podlegają zarówno lekcje terenowe, jak i kameralne w placówkach.
- Tylko potwierdzone przez Nadleśnictwo zgłoszenie jest równoznaczne z rezerwacją danego terminu.
- Rezygnacja z udziału w zajęciach musi zostać zgłoszona niezwłocznie, najpóźniej 1 dzień przed planowanymi zajęciami. Rezygnację z zajęć można zgłosić telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, na sekretariat Nadleśnictwa Łosie lub bezpośrednio do pracownika odpowiedzialnego za edukację w Nadleśnictwie.
- Nadleśnictwo może odwołać zajęcia z edukacji przyrodniczo – leśnej bez podania przyczyny. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji Nadleśnictwo Łosie dołoży wszelkich starań, by jak najszybciej ustalić inny dogodny termin.
- ZOBOWIĄZANIA NAUCZYCIELA / OPIEKUNA GRUPY.
- Opiekę nad grupą podczas zajęć edukacyjnych sprawuje nauczyciel/ nauczyciele/ lub opiekun/opiekunowie widniejący w karcie zgłoszenia.
- Nauczyciele/opiekunowie odpowiadają za dyscyplinę i bezpieczeństwo uczestników zajęć, zapewniając odpowiednią ilość osób sprawujących opiekę w stosunku do ilości uczestników zajęć, zgodnie z wymogami wynikającymi z przepisów powszechnie obowiązującego prawa lub przepisów wewnętrznych obowiązujących w danej instytucji.
- Odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo podczas zajęć organizowanych przez Nadleśnictwo Łosie ponoszą nauczyciele/opiekunowie grup.
- Nauczyciel/Opiekun grupy jest zobowiązany do poinformowania uczestników zajęć terenowych o konieczności posiadania stosownego ubioru, dostosowanego do panujących warunków pogodowych i specyfiki terenu. Nauczyciel jest również zobowiązany do zapoznania uczestników z zagrożeniami, jakie mogą występować w lesie, do których należą m.in.:
- Zagrożenia wynikające z trudnych warunków terenowych – wykroty, jary, stoki (możliwość potknięcia się lub poślizgnięcia).
- Zagrożenia ze strony spadających gałęzi, konarów, drewna.
- Zagrożenia występujące w miejscach składowania i magazynowania surowca drzewnego, na składach (związanych z wywozem drewna z lasu).
- Zagrożenia związane z czynnikami biologicznymi (ukąszenia owadów, kleszczy, żmij, zagrożenia ze strony roślinności: pyłki, kolce, ciernie, zagrożenia ze strony gleby: wirusy, bakterie, grzyby).
- Obowiązkiem uczestników zajęć terenowych z edukacji przyrodniczo – leśnej jest przestrzeganie następujących zasad:
- Zachowywanie się w sposób bezpieczny, kulturalny i zdyscyplinowany.
- Stosowanie się do poleceń pracownika prowadzącego zajęcia
- Przestrzeganie obowiązujących przepisów przeciwpożarowych (zakaz samowolnego rozpalania ognia).
- Stosowanie się do nakazów i zakazów panujących w lesie np.: zakazu wchodzenia na tereny objęte stałym lub okresowym zakazem wstępu do lasu, zachowaniem ciszy.
- Przestrzeganie zakazu niszczenia lasu (m.in. roślinności, grzybów, itp. ), eksponatów/materiałów dydaktycznych służących edukacji, udostępnionej infrastruktury turystyczno-edukacyjnej.
- Pozostawienie po sobie porządku (niezaśmiecanie lasu).
- Uczestnictwo w zajęciach jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację wizerunku w myśl art. 81 ust. 1 ustawy z 4 kwietnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062 z późn. zm.) oraz zezwoleniem na nieodpłatne utrwalenie i rozpowszechnianie wizerunku w mediach społecznościowych tj. strona internetowa, Facebook itd. w celu promowania działalności Nadleśnictwa. Nieodpłatna zgoda na utrwalenie i rozpowszechnianie wizerunku obejmuje także wykorzystanie, utrwalanie, zwielokrotnienie, kopiowanie, rozpowszechnianie, obróbkę, opracowanie i powielanie wizerunku dowolną techniką bądź za pośrednictwem dowolnego medium na potrzeby opublikowania we wskazanych celach. Zgoda do ww. celów następuje bez ograniczeń czasowych i terytorialnych. Przeniesienie zezwolenia oraz wszelkich praw z nim związanych na osobę lub podmiot trzeci nie wymaga uprzedniej zgody na taką czynność i następuje nieodpłatnie.
W związku z powyższym organizator/opiekun zobowiązany jest do dysponowania indywidulanymi zgodami uczestników lub ich opiekunów prawnych w tym zakresie.
W przypadku braku wyrażenia zgody na powyższe organizator/opiekun zobowiązany jest do przekazania prowadzącemu zajęcia stosownych oświadczeń w tym względzie celem umożliwienia Nadleśnictwu realizacji ochrony wizerunku uczestnika zajęć.
MIEJSCA, W KTÓRYCH ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA TERENOWE NA TERENIE NADLEŚNICTWIE ŁOSIE:
- Ścieżka edukacyjna w Wysowej – Zdrój „Dolina Łopacińskiego” z questem – grą terenową „Co w Dolinie Łopacińskiego piszczy” z wiatą turystyczną.
- Ścieżka przyrodniczo – geologiczna „Dolina Przysłupianki” z wiatą turystyczną z questem – grą terenową.
- Ścieżka edukacyjna „Drugie życie drzewa” na trasie drogą leśną z Wysowej – Zdrój do Blechnarki.
- Pole biwakowe w Bielance.
- Pole biwakowe w Hańczowej (Leśnictwo Ropki).
- Wiata turystyczna „Na piecach” w Smerkowcu (Leśnictwo Kwiatoń).
- Schron turystyczny „Lipka” w Izbach na Głównym Szlaku Beskidzkim.
- Szkółka leśna w Ropie.
- Wybrane drzewostany o szczególnych walorach edukacyjno-przyrodniczych.
Załącznik:
- Karta zgłoszenia na zajęcia edukacyjne w Nadleśnictwie Łosie
Skontaktuj się z nami
Nadleśnictwo Łosie serdecznie zaprasza do wypoczynku w lesie.
Zapraszamy na zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej!
Edukacja leśna społeczeństwa jest jednym z głównych zadań Lasów Państwowych.
Działalność edukacyjna jest skierowana do całego społeczeństwa, nie tylko do dzieci
i młodzieży.
Realizujemy następujące formy edukacji:
- Lekcje terenowe na ścieżce przyrodniczo leśnej „Dolina Łopacińskiego”
- Spotkania, warsztaty, prelekcje w siedzibach placówek oświatowych
- Konkursy
- Akcje, imprezy okolicznościowe
Szeroko pojęta edukacja leśna ma służyć kształtowaniu zgodnych z aktualnym stanem wiedzy postaw człowieka wobec środowiska naturalnego przede wszystkim zaś lasu. Ma prowadzić do zrozumienia przez społeczeństwo wszystkich funkcji lasów a także roli leśników i Lasów Państwowych w pełnieniu służebnych funkcji wobec społeczeństwa.
Osoba odpowiedzialna za prowadzenie edukacji leśnej: Specjalista Służby Leśnej Paulina Święs
Kontakt: 18 35 34 719 w. 106