Wydawca treści Wydawca treści

Utrudnienia w Leśnictwie Magura

Szanowni Turyści,

 

Z uwagi na konieczność wykonania zabiegów z zakresu gospodarki leśnej w tym rejonie (szlak – czarny do cmentarzy z I wojenny światowej) , niezbędnym stało się czasowe zamknięcie tego fragmentu szlaku do 29.02.2024r. Prosimy o skorzystanie z obejścia wskazanego na mapie.  Zachęcamy do zapoznania się z Planem Urządzania Lasu, który określa cele i zadania zrównoważonej gospodarki leśnej dla okolicznych lasów (dostępny w BIP). Informujemy także, że aktualny pogorszony stan tego szlaku związany jest z realizacją procesu zrywki drewna a Wykonawca prac został zobowiązany do jego naprawy niezwłocznie po zakończeniu prac.

 

Przepraszamy za utrudnienia i dziękujemy za Twoją wyrozumiałość.


Utrudnienia na Głównym Szlaku Beskidzkim w Leśnictwie Hańczowa

Szanowni Turyści,

 

Z uwagi na konieczność wykonania zabiegów z zakresu gospodarki leśnej w tym rejonie (szlak czerwony – główny beskidzki) , niezbędnym stało się czasowe zamknięcie tego fragmentu szlaku do 29.02.2024r. Prosimy o skorzystanie z obejścia wskazanego na mapie.  Zachęcamy do zapoznania się z Planem Urządzania Lasu, który określa cele i zadania zrównoważonej gospodarki leśnej dla okolicznych lasów (dostępny w BIP). Informujemy także, że aktualny pogorszony stan tego szlaku związany jest z realizacją procesu zrywki drewna a Wykonawca prac został zobowiązany do jego naprawy niezwłocznie po zakończeniu prac.

 

Przepraszamy za utrudnienia i dziękujemy za Twoją wyrozumiałość


Uwaga! Czasowe wyłączenie szlaku zielonego Wysowej Zdrój – Cigielka w Leśnictwie Ropki

Szanowni Turyści,

Z uwagi na konieczność wykonania zabiegów z zakresu gospodarki leśnej w tym rejonie (szlak zielony w Wysowej Zdrój – Cigielka), niezbędnym stało się czasowe zamknięcie tego fragmentu szlaku do 31.01.2024r. Prosimy o skorzystanie z obejścia szlakiem czerwonym na Górę Jawor.  Zachęcamy do zapoznania się z Planem Urządzania Lasu, który określa cele i zadania zrównoważonej gospodarki leśnej dla okolicznych lasów (dostępny w BIP). Informujemy także, że aktualny pogorszony stan tego szlaku związany jest z realizacją procesu zrywki drewna a Wykonawca prac został zobowiązany do jego naprawy niezwłocznie po zakończeniu prac.

Przepraszamy za utrudnienia i dziękujemy za Twoją wyrozumiałość.

 


czaswlas.pl

Ponad 17 tys. obiektów turystycznych Lasów Państwowych: miejsc biwakowania i kempingów, ośrodków wypoczynkowych i kwater, szlaków pieszych, rowerowych i konnych, a także parkingów, punktów widokowych i innych atrakcji we wszystkich zielonych zakątkach kraju można znaleźć w nowej odsłonie serwisu czaswlas.pl, leśnego przewodnika turystycznego.

 

Dzięki stworzonemu przez Lasy Państwowe serwisowi czaswlas.pl każdy może w prosty sposób zaplanować wypoczynek z przyjaciółmi lub rodziną na łonie natury w ulubionym zakątku Polski. – Jedną z trzech funkcji lasów jest udostępnianie ich społeczeństwu. Nowa odsłona naszego serwisu turystycznego jest realizacją tej funkcji. Chcemy ułatwić Polakom - zamkniętym z powodu pandemii przez wiele miesięcy w domach - wyrwanie się z pełnych betonu, hałasu i smogu miast, by mogli odpocząć w bliskości przyrody korzystając z infrastruktury turystycznej, którą dla nich tworzymy – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych. - Liczymy też, że więcej osób doceni urodę polskich lasów i pracę dbających o nie leśników – dodaje.

 

W serwisie czaswlas.pl za pomocą prostej wyszukiwarki, zintegrowanej ze szczegółową mapą, można szybko i łatwo znaleźć, np:

 

   - parkingi lub miejsca postoju, gdzie najwygodniej będzie zostawić samochód;

 

  -  szlaki turystyczne: piesze, rowerowe lub konne, które zapewnią po drodze najpiękniejsze widoki i najwięcej atrakcji;

 

   - ścieżki edukacyjne lub historyczne, przejście którymi dostarczy także nieco wiedzy;

 

   - punkty widokowe, które mogą być celem wyprawy;

 

   - miejsca biwakowania lub wiaty turystyczne, które pozwolą po drodze nieco odpocząć, a często też rozpalić ognisko czy skorzystać z toalety.

 

Osoby planujące dłuższy pobyt w lesie mogą dzięki czaswlas.pl zapoznać się także z bazą noclegową Lasów Państwowych. Oferujemy setki miejsc w ośrodkach wypoczynkowych, szkoleniowo-wypoczynkowych i kwaterach myśliwskich, a także pokoje gościnne. Miłośnicy nocowania pod gołym niebem mogą rozbić namiot na jednym z kilkunastu pół biwakowych, kempingów lub w wyznaczonych miejscach biwakowania.

 

Na stronach leśnego przewodnika turystycznego można dowiedzieć się o usytuowaniu obiektów, możliwościach dojazdu, rodzaju i standardzie usług, wyposażeniu oraz okolicznych atrakcjach turystycznych. Użytkownik może ocenić obiekt i podzielić się opinią z innymi użytkownikami serwisu.

 

Dla osób, które lubią gotowe propozycje spędzenia czasu zostały przygotowane „Pomysły na wyprawy”. Są to plany weekendowych wypraw z wykorzystaniem obiektów dostępnych w portalu czaswlas.pl. Każda z wypraw została przygotowana z myślą o konkretnej grupie użytkowników, np. chcących spędzić czas aktywnie, interesujących się historią czy tych, którzy wolą skupić się na obserwacji przyrody.

 

W serwisie czaswlas.pl można znaleźć także porady, których przestrzeganie sprawi, że czas spędzony w lesie będzie bezpieczny zarówno dla nas, jak i dla otaczającej nas przyrody.

 

A ci, którzy z jakiegoś powodu nie mogą wybrać się do lasu, mogą posłuchać na czaswlas.pl jego odgłosów dzięki Leśnej strefie relaksu

 

 

 

 

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy Nadleśnictwa Łosie

Lasy Nadleśnictwa Łosie

Nadleśnictwo Łosie zarządza 16,8 tys. ha lasów państwowych i sprawuje nadzór nad gospodarką leśną w 2.3 tys. ha lasów prywatnych.

Lasy Nadleśnictwa Łosie położone są Beskidzie Niskim, w dorzeczach Ropy i Białej, głównie na stokach i grzbietach pasm górskich, zbudowanych z  gruboławicowych, różnoziarnistych piaskowców i łupków tworzących flisz karpacki. Obecna rzeźba terenu jest  wynikiem procesów górotwórczych w orogenezie alpejskiej i działalności lodowców w okresie czwartorzędu. Powstały wówczas pasma i szczyty górskie, z których najwyższe to:  Lackowa (997 m n.p.m.), Ostry Wierch (930 m n.p.m.), Jaworzyna (881 m n.p.m.).

Przeważają gleby brunatne występujące na ponad 90 % powierzchni. Na pozostałej części występują gleby płowe, rdzawe,  glejowe, a w dolinach rzek mady rzeczne. W warunkach panującego klimatu umiarkowanego o charakterze klimatu górskiego oraz w wyniku długotrwałego procesu rozwoju roślinności, na glebach tych wykształciły się siedliska leśne. Przeważającym typem siedliskowym lasu jest las górski świeży, zajmujący ponad 93 % powierzchni. W pozostałej części występuje las górski wilgotny i las mieszany górski, a w terenach nadrzecznych las łęgowy górski i ols jesionowy górski.

W Nadleśnictwie Łosie dominują drzewostany bukowe i jodłowe. Istotny udział w składzie gatunkowym drzewostanów ma także sosna, pochodząca z okresu powojennych zalesień gruntów rolnych. Drzewostany sosnowe jako niezgodne z siedliskami górskimi od kilku dziesięcioleci są stopniowo przebudowywane na bukowo-jodłowe. W formie domieszki  w składzie gatunkowym występują właściwie wszystkie gatunki lasotwórcze. Znaczący udział wykazują: modrzew, jawor, świerk, olsza szara, brzoza, jesion, grab. Znaczenie biocenotyczne mają: wiązy, dęby, olsza czarna, osika, lipa, trześnia i in.

Lasy Nadleśnictwa Łosie charakteryzuje wyjątkowe bogactwo florystyczne.

Krzewy i rośliny runa to ważne elementy ekosystemu leśnego. Spośród nich występuje kilkadziesiąt gatunków podlegających ochronie gatunkowej, m.in.: obrazki alpejskie, storczyk plamisty, podkolan biały, listera jajowata, gółka długoostrogowa, buławnik mieczolistny, kruszczyk błotny i szerokolistny, storczyk męski, dziewięćsił bezłodygowy, zimowit jesienny, śnieżyczka przebiśnieg, lilia złotogłów, pokrzyk wilcza jagoda, widłaki goździsty i jałowcowaty, paprotnik kolczysty, podrzeń żebrowiec.