Lista aktualności Lista aktualności

Ukończona inwestycja pod nazwą – PRZEBUDOWA I RENATURYZACJA TRZECH ZBIORNIKÓW W LEŚNICTWIE BIELANKA

Kolejne zbiorniki na terenie Nadleśnictwa Łosie zostały ukończone w ramach zadania „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich”.

Ukończona została inwestycja pod nazwą –  PRZEBUDOWA I RENATURYZACJA TRZECH ZBIORNIKÓW W LEŚNICTWIE BIELANKA wraz z budową nowych obiektów budowlanych związanych z funkcjonowaniem zbiorników oraz remontem obiektów istniejących. W ramach tego projektu Nadleśnictwo Łosie dokonało renaturyzacji trzech istniejących zbiorników wodnych w leśnictwie Bielanka. Obecnie zbiorniki posiadają nieregularne kształty. W ramach przedsięwzięcia zostało wykonane również nowe ujęcie wody wraz z rurociągami, gdzie woda pobierana jest z ujęcia dennego składającego się z sączków drenarskich.

Woda z tego ujęcia w sposób kaskadowy będzie zasilać trzy zbiorniki o charakterze retencyjnym, spowalniające spływ wód. System przepływu wody oparty jest na studni piętrząco-upustowej, gdzie woda po przekroczeniu rzędnej odpowiadającej wysokości przepływu nienaruszalnego będzie mogła przepływać do dalszych odcinków sieci zasilającej zbiorniki.

Przebudowane zostały także istniejące mnichy a rów odprowadzający wodę został odpowiednio wyprofilowany  i zabezpieczony w dnie i na skarpach narzutem z kamienia. Przebudowane zostały rowy przydrożne wzdłuż drogi powiatowej, w których zamontowane zostały ścianki naprowadzające i wykonano tunele pod w/w drogą celem umożliwienia bezpiecznej migracji płazów z lasu do zbiorników. Ponadto w celu ułatwienia bytowania płazów zbudowane zostały dwa zimowiska  w postaci niecek wypełnionych kamieniem przysypanych mieszanką drewna, korzeni, gałęzi, darni i liści.

Realizując inwestycję staraliśmy się aby rozwiązania w jak największym stopniu dostosowane były do lokalnych warunków przyrodniczo-krajobrazowych w sposób jak najmniej uciążliwy dla środowiska z użyciem materiałów naturalnych takich jak: kamień, drewno, faszyna czy lokalny grunt.

Nadleśnictwo Łosie przeznaczyło na tę inwestycję środki własne oraz zewnętrzne, wszystko po to, aby utrzymać na właściwym poziomie odpowiedni bilans wodny. W górach jest to ważne, gdyż uwarunkowania klimatyczne sprzyjają gwałtownym opadom deszczu co z kolei powoduje nagłe wezbrania górskich rzek i potoków, które zagrażają mieszkańcom i ekosystemom.