Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Wielkość pozyskania drewna w Nadleśnictwie Łosie określa plan urządzania lasu, sporządzony na okres 10 lat.

Zapewnia on pozyskanie drewna w sposób nie przekraczający możliwości produkcyjnych lasu.

Dzięki temu, że obliczony rozmiar cieć jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, w Nadleśnictwie ma miejsce stały wzrost zapasu drewna na pniu.

W 2019 roku Nadleśnictwo zaplanowało pozyskać  77 094 m3 : w ramach cięć rębnych 44 896 m3, a w ramach cięć pielęgnacyjnych ( przedrębnych) 32 198 m3.

Racjonalnie prowadzone cięcia, oprócz zaspokojenia potrzeb rynku drzewnego, mają za zadanie m.in. przebudowę i odtworzenie drzewostanów, oraz poprawę ich jakości i odporności.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Niedźwiedź w Nadleśnictwie Łosie.

Niedźwiedź w Nadleśnictwie Łosie.

Szanowni Państwo,

 

W związku z odnotowanymi w ostatnim czasie częstszymi niż zwykle spotkaniami mieszkańców i turystów z młodym osobnikiem niedźwiedzia brunatnego, zwracamy się z uprzejmą prośbą o zachowanie wzmożonej ostrożności w trakcie przebywania na terenach leśnych Nadleśnictwa Łosie.

Niedźwiedź co prawda jest gatunkiem z dobrze wykształconym naturalnym instynktem lęku przed człowiekiem, jednak mając na uwadze tężyznę fizyczną tego zwierzęcia oraz znane np. z terenu Tatrzańskiego Parku Narodowego zdarzenia niebezpieczne z udziałem niedźwiedzi, rekomendujemy  aby w trakcie leśnych wycieczek nie zbaczać z wyznaczonych i uczęszczanych tras i szlaków, nie chodzić pojedynczo, obserwować teren w zasięgu wzroku, a także unikać wchodzenia w gąszcz leśnych młodników i zarośli.

W przypadku spotkania z tym drapieżnikiem należy podjąć próbę spokojnego oddalenia się  obserwując czy zwierzę nie zdecydowało się na "sprawdzenie" z kim ma do czynienia. Gdyby zwierzę zainteresowało się nami warto aby na drodze oddalania się od niego pozostawić np. plecak, który odwróci od nas ewentualną uwagę niedźwiedzia.

Pamiętajmy, że w takiej sytuacji ucieczka może tylko pogorszyć naszą sytuację (niedźwiedź rozwija bowiem prędkość nawet do 50 km/h!), dlatego jeśli niedźwiedź zacznie się do nas zbliżać wówczas należy położyć się na ziemi z osłoniętym karkiem oraz podkurczonymi kolanami pod klatkę piersiową (tzw. pozycja embrionalna z dłońmi splecionymi na karku). W większości przypadków tak ułożoną osobę niedźwiedź jedynie obwącha  i po pewnym czasie odejdzie nie wyrządzając nam żadnej szkody. Zdecydowanie odradzamy wszelkie próby wykonywania zdjęć, gdyż czas który poświęcamy na ich zrobienie może okazać się kluczowy w przypadku próby bezpiecznego oddalenia.

Bardzo prosimy o rozwagę oraz informowanie nas o wszelkich przypadkach spotkania z tym potężnym ssakiem.

Pszczelarzy, którzy ulokowali swoje pasieki w lasach Nadleśnictwa prosimy o ich pilne zabezpieczenie przed zniszczeniem.

Niedźwiedź to piękne zwierzę a jego obecność tylko potwierdza bogactwo świata fauny zamieszkującej lasy Beskidu Niskiego - z czego my leśnicy jesteśmy bardzo dumni.