Wydawca treści
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Najnowsze aktualności
Współpraca Nadleśnictwa Łosie z Gminą Uście Gorlickie
Współpraca Nadleśnictwa Łosie z Gminą Uście Gorlickie
W dniu 6 grudnia 2021 roku, w Urzędzie Gminy Uście Gorlickie podpisana została umowa na realizację wspólnych przedsięwzięć w gminną infrastrukturę drogową. Nadleśniczy Bartłomiej Sołtys wraz z Wójtem Gminy Uście Gorlickie Panem Zbigniewem Ludwinem podpisali umowy o przekazaniu łącznie 170 tys. złotych na poprawę stanu dróg gminnych w Brunarach, Czarnej oraz Stawiszy.
To kolejne przedsięwzięcia, które finansowo wspiera Nadleśnictwo Łosie. Kilka miesięcy temu dla Powiatu Gorlickiego zostało bowiem przekazane ponad 30 tyś. zł na remont mostu w Uściu Gorlickim, a wsparcie przekraczające kwotę 60 tys. zł udzielono także Gminie Gorlice.
W trakcie spotkania Nadleśniczy Bartłomiej Sołtys podkreślił, że „dbałość o infrastrukturę, oraz współpraca podmiotów w tym zakresie z Lasami Państwowymi świadczą o społecznej odpowiedzialności leśników za wspólne dobro i cel, którym jest m.in. bezpieczeństwo mieszkańców gminy oraz coraz liczniej odwiedzających nas turystów. To właśnie dzięki owocnej współpracy z przedstawicielami gmin udaje nam się uzyskiwać rozwiązania służące wzrostowi poziomu jakości życia lokalnej społeczności, także poprzez poprawę jakości dróg samorządowych.
Zarówno Wójt Ludwin jak i Nadleśniczy Sołtys potwierdzili także chęć dalszego wspierania podobnych inicjatyw, które służyć będą tak lasom jak i ludziom.