Wszystkich miłośników bushcraftu i survivalu zapraszamy do zwiększonej ilości obszarów objętych programem „Zanocuj w lesie”.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy  oraz z poziomu aplikacji mBDL (dostępnej na adroid oraz iphone), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru ( dostępny w załączniki na dole strony)
  2. Informacjami, gdzie wyznaczone jest miejsca do rozpalenia ogniska oraz parkingi 
  3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy
  4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce
  5. Informacjami pojawiającymi się na stronie nadleśnictwa w zakładce turystyka/zanocuj w lesie, gdzie na bieżąco będziemy informować o  ograniczeniach w korzystaniu  z obszaru z związku z prowadzonymi pracami leśnymi lub polowaniami.
  6. Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków
  7. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszarze na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
    1.     terminy polowań zbiorowych gmina Ropa [http://www.ropa.iap.pl/],
    2.     terminy polowań zbiorowych gmina Uście Gorlickie [http://www.usciegorlickie.pl/],
    3.     terminy polowań zbiorowych gmina Gorlice [http://www.gmina.gorlice.pl/],

Chęć zanocowania w lesie, powyżej limitu osób i czasu- zgodnie z zapisami regulaminu, na obszarze programu należy każdorazowo zgłosić mailowo na adres losie@krakow.lasy.gov.pl nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego Nadleśnictwa, które będzie formalnym wyrażeniem ewentualnej zgody na pobyt.

 

Podaj następujące dane:

  • imię i nazwisko zgłaszającego,
  • telefon kontaktowy,
  • mail kontaktowy,
  • liczbę nocy (daty),
  • liczbę osób,

Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Karol Gutowski, karol.gutowski@krakow.lasy.gov.pl

 

Nadleśnictwo Łosie przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy Nadleśnictwa Łosie

Lasy Nadleśnictwa Łosie

Nadleśnictwo Łosie zarządza 16,8 tys. ha lasów państwowych i sprawuje nadzór nad gospodarką leśną w 2.3 tys. ha lasów prywatnych.

Lasy Nadleśnictwa Łosie położone są Beskidzie Niskim, w dorzeczach Ropy i Białej, głównie na stokach i grzbietach pasm górskich, zbudowanych z  gruboławicowych, różnoziarnistych piaskowców i łupków tworzących flisz karpacki. Obecna rzeźba terenu jest  wynikiem procesów górotwórczych w orogenezie alpejskiej i działalności lodowców w okresie czwartorzędu. Powstały wówczas pasma i szczyty górskie, z których najwyższe to:  Lackowa (997 m n.p.m.), Ostry Wierch (930 m n.p.m.), Jaworzyna (881 m n.p.m.).

Przeważają gleby brunatne występujące na ponad 90 % powierzchni. Na pozostałej części występują gleby płowe, rdzawe,  glejowe, a w dolinach rzek mady rzeczne. W warunkach panującego klimatu umiarkowanego o charakterze klimatu górskiego oraz w wyniku długotrwałego procesu rozwoju roślinności, na glebach tych wykształciły się siedliska leśne. Przeważającym typem siedliskowym lasu jest las górski świeży, zajmujący ponad 93 % powierzchni. W pozostałej części występuje las górski wilgotny i las mieszany górski, a w terenach nadrzecznych las łęgowy górski i ols jesionowy górski.

W Nadleśnictwie Łosie dominują drzewostany bukowe i jodłowe. Istotny udział w składzie gatunkowym drzewostanów ma także sosna, pochodząca z okresu powojennych zalesień gruntów rolnych. Drzewostany sosnowe jako niezgodne z siedliskami górskimi od kilku dziesięcioleci są stopniowo przebudowywane na bukowo-jodłowe. W formie domieszki  w składzie gatunkowym występują właściwie wszystkie gatunki lasotwórcze. Znaczący udział wykazują: modrzew, jawor, świerk, olsza szara, brzoza, jesion, grab. Znaczenie biocenotyczne mają: wiązy, dęby, olsza czarna, osika, lipa, trześnia i in.

Lasy Nadleśnictwa Łosie charakteryzuje wyjątkowe bogactwo florystyczne.

Krzewy i rośliny runa to ważne elementy ekosystemu leśnego. Spośród nich występuje kilkadziesiąt gatunków podlegających ochronie gatunkowej, m.in.: obrazki alpejskie, storczyk plamisty, podkolan biały, listera jajowata, gółka długoostrogowa, buławnik mieczolistny, kruszczyk błotny i szerokolistny, storczyk męski, dziewięćsił bezłodygowy, zimowit jesienny, śnieżyczka przebiśnieg, lilia złotogłów, pokrzyk wilcza jagoda, widłaki goździsty i jałowcowaty, paprotnik kolczysty, podrzeń żebrowiec.