Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy Nadleśnictwa Łosie

Lasy Nadleśnictwa Łosie

Nadleśnictwo Łosie zarządza 16,8 tys. ha lasów państwowych i sprawuje nadzór nad gospodarką leśną w 2.3 tys. ha lasów prywatnych.

Lasy Nadleśnictwa Łosie położone są Beskidzie Niskim, w dorzeczach Ropy i Białej, głównie na stokach i grzbietach pasm górskich, zbudowanych z  gruboławicowych, różnoziarnistych piaskowców i łupków tworzących flisz karpacki. Obecna rzeźba terenu jest  wynikiem procesów górotwórczych w orogenezie alpejskiej i działalności lodowców w okresie czwartorzędu. Powstały wówczas pasma i szczyty górskie, z których najwyższe to:  Lackowa (997 m n.p.m.), Ostry Wierch (930 m n.p.m.), Jaworzyna (881 m n.p.m.).

Przeważają gleby brunatne występujące na ponad 90 % powierzchni. Na pozostałej części występują gleby płowe, rdzawe,  glejowe, a w dolinach rzek mady rzeczne. W warunkach panującego klimatu umiarkowanego o charakterze klimatu górskiego oraz w wyniku długotrwałego procesu rozwoju roślinności, na glebach tych wykształciły się siedliska leśne. Przeważającym typem siedliskowym lasu jest las górski świeży, zajmujący ponad 93 % powierzchni. W pozostałej części występuje las górski wilgotny i las mieszany górski, a w terenach nadrzecznych las łęgowy górski i ols jesionowy górski.

W Nadleśnictwie Łosie dominują drzewostany bukowe i jodłowe. Istotny udział w składzie gatunkowym drzewostanów ma także sosna, pochodząca z okresu powojennych zalesień gruntów rolnych. Drzewostany sosnowe jako niezgodne z siedliskami górskimi od kilku dziesięcioleci są stopniowo przebudowywane na bukowo-jodłowe. W formie domieszki  w składzie gatunkowym występują właściwie wszystkie gatunki lasotwórcze. Znaczący udział wykazują: modrzew, jawor, świerk, olsza szara, brzoza, jesion, grab. Znaczenie biocenotyczne mają: wiązy, dęby, olsza czarna, osika, lipa, trześnia i in.

Lasy Nadleśnictwa Łosie charakteryzuje wyjątkowe bogactwo florystyczne.

Krzewy i rośliny runa to ważne elementy ekosystemu leśnego. Spośród nich występuje kilkadziesiąt gatunków podlegających ochronie gatunkowej, m.in.: obrazki alpejskie, storczyk plamisty, podkolan biały, listera jajowata, gółka długoostrogowa, buławnik mieczolistny, kruszczyk błotny i szerokolistny, storczyk męski, dziewięćsił bezłodygowy, zimowit jesienny, śnieżyczka przebiśnieg, lilia złotogłów, pokrzyk wilcza jagoda, widłaki goździsty i jałowcowaty, paprotnik kolczysty, podrzeń żebrowiec.