Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

 

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca Nadleśniczego

Kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.Prowadzi całość spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie: nasiennictwa, selekcji, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu w tym ochrony przyrody, ochrony przeciwpożarowej lasu, innych działów zagospodarowania lasu, użytkowania lasu, ochrony środowiska, gospodarkę łowiecką, marketing, sprzedaż drewna i użytków ubocznych, redagowanie informacji do Biuletynu Informacji Publicznych, udostępnianie informacji o środowisku i jego ochronie, obsługę GPS i Leśnej Mapy Numerycznej, certyfikację gospodarki leśnej, portal leśno-drzewny i e-drewno, NATURA 2000, edukację leśną społeczeństwa, BHP, nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa, stan posiadania, rejestr gruntów, udostępnianie lasu, urządzanie lasu, retencję górską,umowy najmu i dzierżaw gruntów, deklaracje podatku leśnego i rolnego,

Główny Księgowy

Kieruje Działem Finansowo-Księgowym.Prowadzi ewidencję i formalno-rachunkową kontrolę dokumentów, rozliczenia należności i zobowiązań,  podatki PIT, VAT, deklaracje rozliczeniowe z ZUS, PFRON itp., plany finansowe, analizy i sprawozdawczość, naliczanie płac, kasa, obsługa bankowa, windykacje wszystkich należności

Sekretarz

Kieruje Działem Administracyjno-Gospodarczym. Prowadzi sprawy związane z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa – ewidencja środków trwałych i wyposażenia, amortyzacja, rozliczanie inwentaryzacji składników majątkowych, magazyn i zaopatrzenie, gospodarka transportowa, gospodarka mieszkaniowa, gospodarka remontowo-inwestycja, archiwum, zamówienia publiczne, ubezpieczenia majątkowe, deklaracje podatku od nieruchomości, pozostała sprzedaż, ewidencja przychodów i rozchodów magazynowych, BIP NDL, administracja SILP, rozliczenia mandatowe, rejestr pieczęci.

Komendant Posterunku Straży Leśnej

Zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego oraz wykonywanie innych zadań związanych z ochroną mienia pozostającego w zarządzie Lasów Państwowych w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa.Prowadzi kancelarię niejawną, zadania z zakresu obronności, magazyn broni.

Specjalista ds. pracowniczych

Prowadzi sprawy z zakresu kadr i płac, organizacji, spraw socjalnych, szkoleń, świadczeń pracowniczych (umundurowanie, odzież robocza, deputat opałowy), PKZP,  ubezpieczenia społeczne, emerytury i renty, badania okresowe, obsługa sekretariatu.

Inżynier Nadzoru

Sprawuje kontrolę funkcjonalną w nadleśnictwie - prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych.

Prowadzi skargi i wnioski.

 

Stan zatrudnienia w Nadleśnictwie Łosie na 2024 rok wynosi 52 osoby.

w tym:  Służba Leśna 40 osób

             Adm. poza SL 7 osób

             Stażyści 2 osoby

             robotnicy 3 osoby


Nadleśnictwo Łosie podzielone jest na jeden Obręb Leśny w skład których wchodzi 13 Leśnictw:

· Kwiatoń, Regetów, Magura, Szymbark, Bielanka, Ropa, Uście Gorlickie, Hańczowa, Ropki, Wysowa,  Brunary, Stawisza, Izby,

 

Schemat organizacyjny Nadleśnictwa Łosie w załączeniu


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Niedźwiedź w Nadleśnictwie Łosie.

Niedźwiedź w Nadleśnictwie Łosie.

Szanowni Państwo,

 

W związku z odnotowanymi w ostatnim czasie częstszymi niż zwykle spotkaniami mieszkańców i turystów z młodym osobnikiem niedźwiedzia brunatnego, zwracamy się z uprzejmą prośbą o zachowanie wzmożonej ostrożności w trakcie przebywania na terenach leśnych Nadleśnictwa Łosie.

Niedźwiedź co prawda jest gatunkiem z dobrze wykształconym naturalnym instynktem lęku przed człowiekiem, jednak mając na uwadze tężyznę fizyczną tego zwierzęcia oraz znane np. z terenu Tatrzańskiego Parku Narodowego zdarzenia niebezpieczne z udziałem niedźwiedzi, rekomendujemy  aby w trakcie leśnych wycieczek nie zbaczać z wyznaczonych i uczęszczanych tras i szlaków, nie chodzić pojedynczo, obserwować teren w zasięgu wzroku, a także unikać wchodzenia w gąszcz leśnych młodników i zarośli.

W przypadku spotkania z tym drapieżnikiem należy podjąć próbę spokojnego oddalenia się  obserwując czy zwierzę nie zdecydowało się na "sprawdzenie" z kim ma do czynienia. Gdyby zwierzę zainteresowało się nami warto aby na drodze oddalania się od niego pozostawić np. plecak, który odwróci od nas ewentualną uwagę niedźwiedzia.

Pamiętajmy, że w takiej sytuacji ucieczka może tylko pogorszyć naszą sytuację (niedźwiedź rozwija bowiem prędkość nawet do 50 km/h!), dlatego jeśli niedźwiedź zacznie się do nas zbliżać wówczas należy położyć się na ziemi z osłoniętym karkiem oraz podkurczonymi kolanami pod klatkę piersiową (tzw. pozycja embrionalna z dłońmi splecionymi na karku). W większości przypadków tak ułożoną osobę niedźwiedź jedynie obwącha  i po pewnym czasie odejdzie nie wyrządzając nam żadnej szkody. Zdecydowanie odradzamy wszelkie próby wykonywania zdjęć, gdyż czas który poświęcamy na ich zrobienie może okazać się kluczowy w przypadku próby bezpiecznego oddalenia.

Bardzo prosimy o rozwagę oraz informowanie nas o wszelkich przypadkach spotkania z tym potężnym ssakiem.

Pszczelarzy, którzy ulokowali swoje pasieki w lasach Nadleśnictwa prosimy o ich pilne zabezpieczenie przed zniszczeniem.

Niedźwiedź to piękne zwierzę a jego obecność tylko potwierdza bogactwo świata fauny zamieszkującej lasy Beskidu Niskiego - z czego my leśnicy jesteśmy bardzo dumni.