Wydawca treści Wydawca treści

Ścieżka Edukacyjna „Dolina Łopacińskiego”

Drogi Turysto,

Zapraszamy Cię na ścieżkę edukacyjną „Dolina Łopacińskiego”, która  została utworzona w celu zaprezentowania ważnych, a zarazem pięknych elementów przyrody Beskidu Niskiego. Ścieżka jest dostępna cały rok, co pozwala na obserwowanie zmian zachodzących w środowisku leśnym  które następują wraz z kolejnymi porami roku. Ścieżkę wytyczono na terenie leśnictwa Hańczowa - u podnóża Koziego Żebra (847 m n.p.m.). Trasa o długości około 2 km biegnie początkowo wzdłuż drogi gminnej a później drogą leśną prowadzącą  z uzdrowiska Wysowa - Zdrój do Hańczowej, przecinając szlaki turystyczne m.in. Główny Szlak Beskidzki.

Malowniczy zbiornik retencyjny na początku drogi oraz okoliczne lasy stanowią o niewątpliwej atrakcyjności ścieżki. Tutejsze lasy zostały uznane za lasy HCVF (High Conservation Value Forests) tj. lasy o szczególnych wartościach przyrodniczych. Dominującym siedliskiem jest żyzna buczyna karpacka z bukiem i jodłą. Występują tu również drzewostany z przewagą sosny i modrzewia stopniowo przebudowywane przez leśników  jodłą i bukiem, które są pozostałością po wielkich akcjach zalesieniowych z ostatnich dekad XX wieku, które objęły okoliczne tereny rolnicze pozostawione przez rdzennych mieszkańców, przesiedlonych m.in. w ramach tzw. Akcji Wisła. Pamiętajmy, że lesistość tych terenów  po II Wojnie Światowej wynosiła mniej niż 30%, podczas gdy obecnie dzięki pracy wielu pokoleń leśników i robotników leśnych wyraźnie przekracza już 60%.

Okoliczne lasy obfitują w jelenie, sarny oraz dziki (szukaj uważnie ich tropów). Można w nich również obserwować dość licznie występujące wilki oraz prowadzące skryty tryb życia rysie. Niedźwiedź w tych terenach spotykany jest stosunkowo rzadko. W rejonie zbiornika retencyjnego oglądać można żerowiska bobrów oraz ptactwo wodne. Nie zapominajmy także, że Beskid Niski uznawany jest obecnie za jedną z najważniejszych ostoi orlików krzykliwych w Unii Europejskiej.

Kolejne przystanki tematyczne pozwalają zapoznać się z zagadnieniami związanymi zarówno z  przyrodą jak i z gospodarką leśną.

Życzymy miłego wypoczynku w lasach Beskidu Niskiego!     

Przystanki tematyczne:

1.           Witaj na ścieżce

2.           Wielkie efekty małej retencji

3.           Dobra energia drewna

4.           Drewno martwe i jego rola

5.           Bóbr Europejski

6.           Pies w lesie

7.           Kleszcze

8.           Las to zdrowie dla naszego umysłu

9.           Sarna nie jest „żoną” jelenia

10.         Rogi vs Poroże

11.         Grzyby

12.         Poznaj Leśną Szyche

13.         (Prawie) wszystko o drzewie

14.         Kto spotyka w lesie

15.         Jak zmieniają się Lasy Państwowe

 

Zapraszamy na stronę https://czaswlas.pl


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wakacyjna działalność edukacyjno-promocyjna Nadleśnictwa Łosie

Wakacyjna działalność edukacyjno-promocyjna Nadleśnictwa Łosie

Koniec czerwca i lipiec w naszym regionie były miesiącami obfitującym w wiele wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, które mieliśmy okazję uatrakcyjnić poprzez stoisko edukacyjno-promocyjne.

Nadleśnictwo Łosie wzięło udział w następujących wydarzeniach:

XI Zawody Sportowo – Pożarnicze OSP Powiatu Gorlickiego w Uściu Gorlickim (przy współpracy z Zarządem Powiatowym ZOSP odział w Gorlicach oraz UG Uście Gorlickie)

Piknik Rodzinnym z OSP Wysowa-Zdrój (przy współpracy z OSP Wysowa)

Piknik Rodzinny w Uściu Gorlickim (przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Uściu Gorlickim)

Piknik Rodzinny w Klimkówce: Bezpieczeństwo-Zabawa-Nauka (przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Gorlicach)

Stoisko Nadleśnictwa wyposażone w liczne eksponaty przyrodnicze oraz oferujące zabawy i konkursy, w których nagrodami były m.in. sadzonki drzew do samodzielnego posadzenia, cieszyło się ogromną popularnością wśród uczestników ww. imprez.

Poniżej przedstawiamy relację fotograficzną.

Zapraszamy do odwiedzania naszych stoisk. Już wkrótce będziemy obecni na Święcie Rydza w Wysowej.