Wydawca treści Wydawca treści

Nadzór nad gospodarką leśną w lasach niepaństwowych

Zasady prowadzenia nadzoru nad gospodarką leśną w lasach niepaństwowych.

WAŻNY KOMUNIKAT

Dotyczy: sposobu załatwiania spraw dot. nadzoru nad gospodarką leśną w lasach
niestanowiących własności SP


W związku z panującym w Polsce stanem epidemii spowodowanym pandemią koronawirusa Nadleśnictwo Łosie apeluje, aby wszelkie wnioski dotyczące prowadzenia gospodarki w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa były w miarę możliwości  składane drogą elektroniczną na adres: losie@krakow.lasy.gov.pl lub za pośrednictwem skrzynki ePUAP (adres elektronicznej skrzynki podawczej: pgl__lp_0313/SkrytkaESP). Rekomenduje się wykorzystywanie do tego celu funkcjonalności kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub uwierzytelniania autentyczności podpisu analogowego z użyciem podpisu Profilem zaufanym (bezpłatne narzędzie dostępne pod adresem https://pz.gov.pl/ ).

Ponadto informuję, że realizacja wniosków związanych z ustaleniem zadań z zakresu gospodarki leśnej lub cechowaniem drewna odbywać się będzie zgodnie z zasadą konieczności maksymalnego unikania bezpośredniego kontaktu właściwego pracownika służby leśnej z wnioskodawcą (oględziny lasu lub ocechowanie wskazanej przez wnioskodawcę partii drewna odbywać się mogą bowiem bez udziału Wnioskodawcy). Dokumenty wynikające z realizacji wniosków dot. nadzoru nad lasami gospodarki w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa, można będzie odbierać elektronicznie lub m.in. ze skrzynek wyłożonych przed kancelariami poszczególnych leśnictw po wcześniej telefonicznie umówionym z właściwym terytorialnie leśniczym/podleśniczym terminie. Mając na względzie dbałość o zdrowie zarówno Wnioskodawców jak i Pracowników realizujących powierzone zadania z w/w zakresu, apeluję do Państwa o odłożenie spraw których realizacja, bez szkody dla lasu, może nastąpić w terminach późniejszych.

 W celu uzyskania bieżących porad i informacji dotyczących prowadzenia prawidłowej gospodarki leśnej w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa, należy kontaktować się telefonicznie z właściwymi terytorialnie leśniczymi/podleśniczymi lub odpowiednim pracownikiem merytorycznym działu gospodarki leśnej. Dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej Nadleśnictwa Łosie www.losie.krakow.lasy.gov.pl w zakładce „Nasza praca” → ”Nadzór nad lasami niepaństwowymi”.

Wszystkich adresatów niniejszego komunikatu uprzejmie proszę wyrozumiałość.

 

Z poważaniem,
Bartłomiej Sołtys
Nadleśniczy
/podpisano elektronicznie/

====================================================================

 

1. Właściciel/współwłaściciel/zarządca składa do nadleśnictwa wniosek o ocechowanie drewna po ścince i wydanie świadectwa legalności pozyskania drewna (wskazując formę własności jaką się legitymuje)

2. Jeżeli wniosek jest kompletny zostaje on zarejestrowany w dzienniku podawczym nadleśnictwa. Kopia wniosku zostaje przesłana (pocztą elektroniczną) do właściwego pracownika terenowej służby leśnej, który potwierdza elektronicznie odbiór wniosku.

3. W terminie do 30 dni od daty wpływu wniosku pracownik dokonuje oceny zgodności wykonanego przez wnioskodawcę zabiegu z zapisami uproszczonego planu urządzania lasu (UPUL). Jeżeli  wykonany  zabieg jest zgodny z zapisami uproszczonego planu, pracownik terenowej służby leśnej  dokonuje ocechowania drewna i wystawia świadectwo legalności pozyskania drewna w 2 egzemplarzach (oryginał dla wnioskodawcy, kopie przekazuje do nadleśnictwa do specjalisty SL ds. użytkowania lasu i BHP) celem odnotowania pozyskanej masy w operacie. Wnioskodawca otrzymuje oryginał świadectwa potwierdzając fakt jego otrzymania podpisem na kopii.

W przypadku braku aktualnego UPUL, lub uzasadnionej stanem lasu konieczności pozyskania masy powyżej wskazówki określonej w tym planie,  należy każdorazowo skontaktować się z nadleśnictwem celem procedowania takiej sprawy wg odrębnego trybu.

4. W przypadku gdy  wnioskodawca dokonuje wyrębu w rozmiarze znacząco przekraczającym ustalenia planu urządzania lasu, pracownik terenowej służby leśnej odmawia legalizacji drewna oraz składa na piśmie informację do nadleśnictwa. Nadleśnictwo podejmuje działania zgodnie z zawartym porozumieniem ze Starostą Gorlickim.

5. Na prośbę właściciela/ współwłaściciela /zarządcy pracownik służby leśnej może dokonać wyznaczenia drzew do ścinki. Czynność ta wykonywana jest w ramach doradztwa świadczonego przez nadzór na rzecz właścicieli/ współwłaścicieli/ zarządców lasu.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Projekt Małej Retencji Górskiej

Projekt Małej Retencji Górskiej

Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich. Zwiększenie retencji i utrzymanie potoków oraz związanej z nimi infrastruktury w dobrym stanie".

 

 

Nadleśnictwo Łosie uczestniczy w projekcie Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich. Zwiększenie retencji i utrzymanie potoków oraz związanej z nimi infrastruktury w dobrym stanie", który trwał  od 2010 do 2014 r..

Projekt  dofinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach III osi priorytetowej.

 

 

W ramach projektu Nadleśnictwo Łosie planuje wykonać:

 

  1. Zabudowę szlaków zrywkowych, która ma na celu  ograniczenie nadmiernego spływu powierzchniowego  poprzez zabezpieczenie  odkrytych warstw gleby na szlakach zrywkowych oraz przywrócenie wody warstwom podskórnym gleby leśnej poza szlakami. Celem jest także przeciwdziałanie przedostawaniu się erodowanego materiału i zawiesiny do rzeki Ropa.
  2. Przebudowę brodów, co ma na celu zabezpieczenie ciągłości biologicznej górnego odcinka ( 70,9-78,7 km) rzeki Ropa oraz jej dopływów, w miejscach przecinania się cieków z drogami i szlakami leśnymi.  W takich miejscach  prędkość wody w korycie wzrasta, a w trakcie roztopów i większych opadów deszczu woda powoduje nadmierną erozję dna i brzegów,
  3. Modernizację oraz budowę nowych zbiorników wodnych, które  pełniły będą  funkcję „kałuż ekologicznych", stanowiąc sprzyjające siedlisko dla płazów, gadów oraz innych organizmów wodnych. Planowane obiekty zwiększą także atrakcyjność turystyczną i walory krajobrazowe kompleksów leśnych.

 

 

Do końca 2012 roku Nadleśnictwo w ramach projektu Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich. Zwiększenie retencji i utrzymanie potoków oraz związanej z nimi infrastruktury w dobrym stanie", wykonało zabudowę szlaków zrywkowych w Leśnictwach: Wysowa, Uście Gorlickie i Ropa:

 

fot. Paweł Rębisz

 

fot. Paweł Rębisz

 

Zbudowano 6 kompleksów zbiorników wodnych w Leśnictwach: Ropa, Izby, Wysowa, Stawisza i Brunary. Łącznie zbiorniki mogą zgromadzić przeszło 7 tys m3 wody.

Zbiorniki w bardzo krótkim czasie po wybudowaniu "ożyły", pojawiła się roślinność wodna, zaroiło się od żab i traszek a z wodopoju chętnie korzysta zwierzyna leśna.

 

fot. Paweł Rębisz

 

 

 

Wykonano także przebudowę brodów na górnym odcinku rzeki Ropa w Leśnictwie Wysowa

 

fot. Paweł Rębisz

 

fot. Paweł Rębisz