Wydawca treści Wydawca treści

Nadzór nad gospodarką leśną w lasach niepaństwowych

Zasady prowadzenia nadzoru nad gospodarką leśną w lasach niepaństwowych.

WAŻNY KOMUNIKAT

Dotyczy: sposobu załatwiania spraw dot. nadzoru nad gospodarką leśną w lasach
niestanowiących własności SP


W związku z panującym w Polsce stanem epidemii spowodowanym pandemią koronawirusa Nadleśnictwo Łosie apeluje, aby wszelkie wnioski dotyczące prowadzenia gospodarki w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa były w miarę możliwości  składane drogą elektroniczną na adres: losie@krakow.lasy.gov.pl lub za pośrednictwem skrzynki ePUAP (adres elektronicznej skrzynki podawczej: pgl__lp_0313/SkrytkaESP). Rekomenduje się wykorzystywanie do tego celu funkcjonalności kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub uwierzytelniania autentyczności podpisu analogowego z użyciem podpisu Profilem zaufanym (bezpłatne narzędzie dostępne pod adresem https://pz.gov.pl/ ).

Ponadto informuję, że realizacja wniosków związanych z ustaleniem zadań z zakresu gospodarki leśnej lub cechowaniem drewna odbywać się będzie zgodnie z zasadą konieczności maksymalnego unikania bezpośredniego kontaktu właściwego pracownika służby leśnej z wnioskodawcą (oględziny lasu lub ocechowanie wskazanej przez wnioskodawcę partii drewna odbywać się mogą bowiem bez udziału Wnioskodawcy). Dokumenty wynikające z realizacji wniosków dot. nadzoru nad lasami gospodarki w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa, można będzie odbierać elektronicznie lub m.in. ze skrzynek wyłożonych przed kancelariami poszczególnych leśnictw po wcześniej telefonicznie umówionym z właściwym terytorialnie leśniczym/podleśniczym terminie. Mając na względzie dbałość o zdrowie zarówno Wnioskodawców jak i Pracowników realizujących powierzone zadania z w/w zakresu, apeluję do Państwa o odłożenie spraw których realizacja, bez szkody dla lasu, może nastąpić w terminach późniejszych.

 W celu uzyskania bieżących porad i informacji dotyczących prowadzenia prawidłowej gospodarki leśnej w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa, należy kontaktować się telefonicznie z właściwymi terytorialnie leśniczymi/podleśniczymi lub odpowiednim pracownikiem merytorycznym działu gospodarki leśnej. Dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej Nadleśnictwa Łosie www.losie.krakow.lasy.gov.pl w zakładce „Nasza praca” → ”Nadzór nad lasami niepaństwowymi”.

Wszystkich adresatów niniejszego komunikatu uprzejmie proszę wyrozumiałość.

 

Z poważaniem,
Bartłomiej Sołtys
Nadleśniczy
/podpisano elektronicznie/

====================================================================

 

1. Właściciel/współwłaściciel/zarządca składa do nadleśnictwa wniosek o ocechowanie drewna po ścince i wydanie świadectwa legalności pozyskania drewna (wskazując formę własności jaką się legitymuje)

2. Jeżeli wniosek jest kompletny zostaje on zarejestrowany w dzienniku podawczym nadleśnictwa. Kopia wniosku zostaje przesłana (pocztą elektroniczną) do właściwego pracownika terenowej służby leśnej, który potwierdza elektronicznie odbiór wniosku.

3. W terminie do 30 dni od daty wpływu wniosku pracownik dokonuje oceny zgodności wykonanego przez wnioskodawcę zabiegu z zapisami uproszczonego planu urządzania lasu (UPUL). Jeżeli  wykonany  zabieg jest zgodny z zapisami uproszczonego planu, pracownik terenowej służby leśnej  dokonuje ocechowania drewna i wystawia świadectwo legalności pozyskania drewna w 2 egzemplarzach (oryginał dla wnioskodawcy, kopie przekazuje do nadleśnictwa do specjalisty SL ds. użytkowania lasu i BHP) celem odnotowania pozyskanej masy w operacie. Wnioskodawca otrzymuje oryginał świadectwa potwierdzając fakt jego otrzymania podpisem na kopii.

W przypadku braku aktualnego UPUL, lub uzasadnionej stanem lasu konieczności pozyskania masy powyżej wskazówki określonej w tym planie,  należy każdorazowo skontaktować się z nadleśnictwem celem procedowania takiej sprawy wg odrębnego trybu.

4. W przypadku gdy  wnioskodawca dokonuje wyrębu w rozmiarze znacząco przekraczającym ustalenia planu urządzania lasu, pracownik terenowej służby leśnej odmawia legalizacji drewna oraz składa na piśmie informację do nadleśnictwa. Nadleśnictwo podejmuje działania zgodnie z zawartym porozumieniem ze Starostą Gorlickim.

5. Na prośbę właściciela/ współwłaściciela /zarządcy pracownik służby leśnej może dokonać wyznaczenia drzew do ścinki. Czynność ta wykonywana jest w ramach doradztwa świadczonego przez nadzór na rzecz właścicieli/ współwłaścicieli/ zarządców lasu.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Hodowla Lasu

Hodowla Lasu

Wszystkie prace z zakresu zagospodarowania lasu w Nadleśnictwie Łosie realizowane są w oparciu o 10-letnie Plany Urządzania Gospodarstwa Leśnego.

Wśród głównych zadań hodowlanych określonych przez Plan Urządzania Lasu na lata 2009-2018, dla nadleśnictwa jest:

  • utrzymanie i poprawa zdrowotności lasów poprzez planowanie zabiegów, które zmierzają do osiągnięcia różnorodności gatunkowej, wiekowej i genetycznej przy możliwie maksymalnym wykorzystaniu procesów naturalnych,
  • przebudowa, często wielkoprzestrzennych układów drzewostanów przedplonowych i monokultur świerkowych, celem urozmaicenia ich struktury gatunkowej, wiekowej i przestrzennej,
  • zachowanie, ochrona i wzbogacenie różnorodności biologicznej w ekosystemach leśnych poprzez między innymi wprowadzanie w skład odnowień gatunków domieszkowych, preferowanie odnowienia naturalnego lasu oraz pozostawianie części zasobów drzewnych do naturalnego rozkładu.

 

Nadleśnictwo planuje w latach 2009-2018  następujące działania z zakresu odnowienia  i  pielęgnowania lasu:

 

Odnowienie lasu

 

-           odnowienia przy rębniach złożonych na – 1049 ha

-           podsadzenia, dolesienia i uzupełnienia na – 146 ha

 

Pielęgnowanie lasu

 

-           pielęgnowanie nowozakładanych upraw na – 1079  ha

-           pielęgnowanie upraw (CW) na  – 670  ha

-           pielęgnowanie młodników (CP) na  - 2848  ha

-           trzebieże na 10096  ha

 

 

Produkcja szkółkarska

 

Produkcja szkółkarska prowadzona jest na szkółce gruntowej w L-ctwie Magura o pow. produkcyjnej  0,34 ha, oraz na zmodernizowanej (dzięki dofinansowaniu środkami NFOŚiGW)  szkółce tunelowej w L-ctwie Ropa o pow. produkcyjnej  0,50 ha. Na szkółkach nadleśnictwo hoduje sadzonki głównych  gatunków lasotwórczych: głównie (jodła i buk) oraz domieszki jak (jawor, wiąz, czereśnię ptasią, lipę i modrzewia).

 

 

Nasiennictwo i selekcja

 

Baza leśnego materiału podstawowego służąca do produkcji leśnego materiału rozmnożeniowego w nadleśnictwie jest różnorodna. Stanowią ją wyłączone drzewostany nasienne (WDN), gospodarcze drzewostany nasienne(GDN), drzewa doborowe i źródła nasion.

 

Na terenie nadleśnictwa zlokalizowane są:

 

-  cztery wyłączone drzewostany nasienne ( bukowe i jodłowe) o łącznej pow. 91,5 ha

-  gospodarcze drzewostany nasienne (bukowe, jodłowe i modrzewiowe) o łącznej pow. 113,91 ha

-  drzewa doborowe – łącznie 25 sztuk w tym jodły – 11 szt., buki – 9 szt., sosny – 5 szt.

-  pięć drzewostanów wytypowane jako źródła nasion (lipa, daglezja, czereśnia, klon i jawor)

-  w celu zachowania cennych populacji n-ctwo wyznaczyło jodłowy drzewostan zachowawczy o pow. 34,45 ha

 

W celu zachowania wartościowych zasobów genowych i poprawy jakości drzewostanów z nasion pochodzących z wyłączonych drzewostanów nasiennych nadleśnictwo zakłada uprawy pochodne (jodłowe, bukowe i modrzewiowe), których powierzchnia wynosi niespełna 200 ha.

 

Na terenie nadleśnictwa założone są również dwie uprawy testujące (jodły i buka) w ramach programu testowania potomstw.