Wydawca treści Wydawca treści

Historia Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Łosie w obecnych granicach utworzone zostało w 1972 roku. Tereny leśne kryją do chwili obecnej wiele ciekawych śladów historii tych ziem.

Teren zasięgu Nadleśnictwa objęty był w okresie I wojny światowej (głównie w 1915 roku)  walkami wojsk rosyjskich i austrowęgierskich, stąd na terenie nadleśnictwa znajduje się kilkadziesiąt zabytkowych cmentarzy wojennych. Liczne są również ślady w postaci kapliczek, drewnianych cerkwi i fundamentów po dawnych domostwach pozostałych po mieszkańcach tych ziem - Łemkach.


W skład obecnego nadleśnictwa wchodzą  lasy byłych właścicieli ziemskich oraz lasy na gruntach porolnych zalesionych po II wojnie światowej. W początkowym, powojennym okresie gospodarka opierała się na prowizorycznej tabeli klas wieku, sporządzonej w 1945 roku dla Nadleśnictwa Ropa. Nadleśnictwo Łosie powstało w 1952 roku w wyniku podziału Nadleśnictwa Ropa.
W 1969 roku włączono do tutejszego nadleśnictwa w całości Nadleśnictwo Śnietnica a w 1972 część N-ctwa Gładyszów. Pierwsze prowizoryczne plany urządzania sporządzono na okres 1.01.1953 r. - 31.12.1962 r. Definitywny plan urządzania lasu sporządzony został wg stanu na dzień 1.10.1965r. Podzielił on powierzchnię leśną na dwie kategorie: I - lasy ochronne i II - lasy gospodarcze. Przyjęto roczny etat na poziomie 35.5 tys. m³. Został on przekroczony wskutek uprzątania d-stanów, zwłaszcza młodszych klas wieku, uszkodzonych przez huragan.
Plan I rewizji urządzania lasu wykonano dla n-ctwa na okres od 1.10.1975 r. do 30.09.1985 r. Było to już nadleśnictwo w obecnych granicach. W wyniku uszkodzenia d-stanów przez szadź, okiść i wiatr nastąpiło znaczne przekroczenie etatu użytkowania przedrębnego. Powstały duże powierzchnie poklęskowe, uprzątane i odnawiane w latach 1979-1983.


Plan II rewizji urządzania lasu sporządzono na okres od 1.01.1989 do 31.12.1998 r. Całość lasów  Nadleśnictwa Łosie zaliczono do grupy I - lasy ochronne. Przejęcia znacznej powierzchni gruntów porolnych pod zalesienia i stan zdewastowanych przez klęskę szadzi lasów, spowodowały zwiększenie zadań w dziale zalesień, pielęgnacji i melioracji.
Przyjęto następujące typy siedliskowe: las górski i las łęgowy górski. Analiza wskaźników stanu zasobów leśnych wskazuje na znaczny wzrost przeciętnego zapasu oraz przeciętnego wieku d-stanów. Nastąpiły również korzystne zmiany w składzie gatunkowym - wzrost powierzchni d-stanów z jodłą, bukiem i modrzewiem a spadek powierzchni sośnin i olszyn. Roczny etat pozyskania został wykonany w 98%.

Plan III rewizji urządzania lasu sporządzono na okres od 1.01.1999 do 31.12.2008 r. Przyjęto w nim 10 letni etat w wysokości ok. 573 tys. m3. 

W latach 2004-2005 przeprowadzony został gruntowny remont i rozbudowa dotychczasowej siedziby Nadleśnictwa Łosie. Zmodernizowany budynek oddano do użytku 14.02.2005 r. Oficjalnego otwarcia dokonał  Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs fotograficzny

Konkurs fotograficzny

XI Małopolski Konkurs Fotograficzny „Leśne Inspiracje”

 

Zapraszamy wszystkich chętnych, i tych starszych i tych młodszych do wzięcia udziału                 w konkursie Leśne Inspiracje, którego tematem przewodnim jest:

"Piękno lasu"

Termin nadsyłania prac: 03.10.2022 r. – 31.10.2022 r.

Zasady są bardzo proste:

1. Weź dowolny sprzęt fotograficzny,

2. Znajdź wyjątkowy obraz lasu i sfotografuj,

3. Wyślij zgłoszenie i wygraj cenne nagrody.

Startujemy w dwóch kategoriach:

kategoria I- dzieci,

kategoria II- dorośli,

Więcej szczegółów oraz regulamin konkursu wraz z formularzem zgłoszeniowym na stronie www.krakow.lasy.gov.pl

 

Poza główną pulą nagród, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie,       Pan Paweł Szczygieł przyzna Nagrodę Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych        w Krakowie i jest nią:

 

Weekend w leśnym Ośrodku Szkoleniowo - Wypoczynkowym Radocyna

w Beskidzie Niskim

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w konkursie !