Wydawca treści Wydawca treści

Historia Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Łosie w obecnych granicach utworzone zostało w 1972 roku. Tereny leśne kryją do chwili obecnej wiele ciekawych śladów historii tych ziem.

Teren zasięgu Nadleśnictwa objęty był w okresie I wojny światowej (głównie w 1915 roku)  walkami wojsk rosyjskich i austrowęgierskich, stąd na terenie nadleśnictwa znajduje się kilkadziesiąt zabytkowych cmentarzy wojennych. Liczne są również ślady w postaci kapliczek, drewnianych cerkwi i fundamentów po dawnych domostwach pozostałych po mieszkańcach tych ziem - Łemkach.


W skład obecnego nadleśnictwa wchodzą  lasy byłych właścicieli ziemskich oraz lasy na gruntach porolnych zalesionych po II wojnie światowej. W początkowym, powojennym okresie gospodarka opierała się na prowizorycznej tabeli klas wieku, sporządzonej w 1945 roku dla Nadleśnictwa Ropa. Nadleśnictwo Łosie powstało w 1952 roku w wyniku podziału Nadleśnictwa Ropa.
W 1969 roku włączono do tutejszego nadleśnictwa w całości Nadleśnictwo Śnietnica a w 1972 część N-ctwa Gładyszów. Pierwsze prowizoryczne plany urządzania sporządzono na okres 1.01.1953 r. - 31.12.1962 r. Definitywny plan urządzania lasu sporządzony został wg stanu na dzień 1.10.1965r. Podzielił on powierzchnię leśną na dwie kategorie: I - lasy ochronne i II - lasy gospodarcze. Przyjęto roczny etat na poziomie 35.5 tys. m³. Został on przekroczony wskutek uprzątania d-stanów, zwłaszcza młodszych klas wieku, uszkodzonych przez huragan.
Plan I rewizji urządzania lasu wykonano dla n-ctwa na okres od 1.10.1975 r. do 30.09.1985 r. Było to już nadleśnictwo w obecnych granicach. W wyniku uszkodzenia d-stanów przez szadź, okiść i wiatr nastąpiło znaczne przekroczenie etatu użytkowania przedrębnego. Powstały duże powierzchnie poklęskowe, uprzątane i odnawiane w latach 1979-1983.


Plan II rewizji urządzania lasu sporządzono na okres od 1.01.1989 do 31.12.1998 r. Całość lasów  Nadleśnictwa Łosie zaliczono do grupy I - lasy ochronne. Przejęcia znacznej powierzchni gruntów porolnych pod zalesienia i stan zdewastowanych przez klęskę szadzi lasów, spowodowały zwiększenie zadań w dziale zalesień, pielęgnacji i melioracji.
Przyjęto następujące typy siedliskowe: las górski i las łęgowy górski. Analiza wskaźników stanu zasobów leśnych wskazuje na znaczny wzrost przeciętnego zapasu oraz przeciętnego wieku d-stanów. Nastąpiły również korzystne zmiany w składzie gatunkowym - wzrost powierzchni d-stanów z jodłą, bukiem i modrzewiem a spadek powierzchni sośnin i olszyn. Roczny etat pozyskania został wykonany w 98%.

Plan III rewizji urządzania lasu sporządzono na okres od 1.01.1999 do 31.12.2008 r. Przyjęto w nim 10 letni etat w wysokości ok. 573 tys. m3. 

W latach 2004-2005 przeprowadzony został gruntowny remont i rozbudowa dotychczasowej siedziby Nadleśnictwa Łosie. Zmodernizowany budynek oddano do użytku 14.02.2005 r. Oficjalnego otwarcia dokonał  Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy Nadleśnictwa Łosie

Lasy Nadleśnictwa Łosie

Nadleśnictwo Łosie zarządza 16,8 tys. ha lasów państwowych i sprawuje nadzór nad gospodarką leśną w 2.3 tys. ha lasów prywatnych.

Lasy Nadleśnictwa Łosie położone są Beskidzie Niskim, w dorzeczach Ropy i Białej, głównie na stokach i grzbietach pasm górskich, zbudowanych z  gruboławicowych, różnoziarnistych piaskowców i łupków tworzących flisz karpacki. Obecna rzeźba terenu jest  wynikiem procesów górotwórczych w orogenezie alpejskiej i działalności lodowców w okresie czwartorzędu. Powstały wówczas pasma i szczyty górskie, z których najwyższe to:  Lackowa (997 m n.p.m.), Ostry Wierch (930 m n.p.m.), Jaworzyna (881 m n.p.m.).

Przeważają gleby brunatne występujące na ponad 90 % powierzchni. Na pozostałej części występują gleby płowe, rdzawe,  glejowe, a w dolinach rzek mady rzeczne. W warunkach panującego klimatu umiarkowanego o charakterze klimatu górskiego oraz w wyniku długotrwałego procesu rozwoju roślinności, na glebach tych wykształciły się siedliska leśne. Przeważającym typem siedliskowym lasu jest las górski świeży, zajmujący ponad 93 % powierzchni. W pozostałej części występuje las górski wilgotny i las mieszany górski, a w terenach nadrzecznych las łęgowy górski i ols jesionowy górski.

W Nadleśnictwie Łosie dominują drzewostany bukowe i jodłowe. Istotny udział w składzie gatunkowym drzewostanów ma także sosna, pochodząca z okresu powojennych zalesień gruntów rolnych. Drzewostany sosnowe jako niezgodne z siedliskami górskimi od kilku dziesięcioleci są stopniowo przebudowywane na bukowo-jodłowe. W formie domieszki  w składzie gatunkowym występują właściwie wszystkie gatunki lasotwórcze. Znaczący udział wykazują: modrzew, jawor, świerk, olsza szara, brzoza, jesion, grab. Znaczenie biocenotyczne mają: wiązy, dęby, olsza czarna, osika, lipa, trześnia i in.

Lasy Nadleśnictwa Łosie charakteryzuje wyjątkowe bogactwo florystyczne.

Krzewy i rośliny runa to ważne elementy ekosystemu leśnego. Spośród nich występuje kilkadziesiąt gatunków podlegających ochronie gatunkowej, m.in.: obrazki alpejskie, storczyk plamisty, podkolan biały, listera jajowata, gółka długoostrogowa, buławnik mieczolistny, kruszczyk błotny i szerokolistny, storczyk męski, dziewięćsił bezłodygowy, zimowit jesienny, śnieżyczka przebiśnieg, lilia złotogłów, pokrzyk wilcza jagoda, widłaki goździsty i jałowcowaty, paprotnik kolczysty, podrzeń żebrowiec.