Wydawca treści Wydawca treści

Historia Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Łosie w obecnych granicach utworzone zostało w 1972 roku. Tereny leśne kryją do chwili obecnej wiele ciekawych śladów historii tych ziem.

Teren zasięgu Nadleśnictwa objęty był w okresie I wojny światowej (głównie w 1915 roku)  walkami wojsk rosyjskich i austrowęgierskich, stąd na terenie nadleśnictwa znajduje się kilkadziesiąt zabytkowych cmentarzy wojennych. Liczne są również ślady w postaci kapliczek, drewnianych cerkwi i fundamentów po dawnych domostwach pozostałych po mieszkańcach tych ziem - Łemkach.


W skład obecnego nadleśnictwa wchodzą  lasy byłych właścicieli ziemskich oraz lasy na gruntach porolnych zalesionych po II wojnie światowej. W początkowym, powojennym okresie gospodarka opierała się na prowizorycznej tabeli klas wieku, sporządzonej w 1945 roku dla Nadleśnictwa Ropa. Nadleśnictwo Łosie powstało w 1952 roku w wyniku podziału Nadleśnictwa Ropa.
W 1969 roku włączono do tutejszego nadleśnictwa w całości Nadleśnictwo Śnietnica a w 1972 część N-ctwa Gładyszów. Pierwsze prowizoryczne plany urządzania sporządzono na okres 1.01.1953 r. - 31.12.1962 r. Definitywny plan urządzania lasu sporządzony został wg stanu na dzień 1.10.1965r. Podzielił on powierzchnię leśną na dwie kategorie: I - lasy ochronne i II - lasy gospodarcze. Przyjęto roczny etat na poziomie 35.5 tys. m³. Został on przekroczony wskutek uprzątania d-stanów, zwłaszcza młodszych klas wieku, uszkodzonych przez huragan.
Plan I rewizji urządzania lasu wykonano dla n-ctwa na okres od 1.10.1975 r. do 30.09.1985 r. Było to już nadleśnictwo w obecnych granicach. W wyniku uszkodzenia d-stanów przez szadź, okiść i wiatr nastąpiło znaczne przekroczenie etatu użytkowania przedrębnego. Powstały duże powierzchnie poklęskowe, uprzątane i odnawiane w latach 1979-1983.


Plan II rewizji urządzania lasu sporządzono na okres od 1.01.1989 do 31.12.1998 r. Całość lasów  Nadleśnictwa Łosie zaliczono do grupy I - lasy ochronne. Przejęcia znacznej powierzchni gruntów porolnych pod zalesienia i stan zdewastowanych przez klęskę szadzi lasów, spowodowały zwiększenie zadań w dziale zalesień, pielęgnacji i melioracji.
Przyjęto następujące typy siedliskowe: las górski i las łęgowy górski. Analiza wskaźników stanu zasobów leśnych wskazuje na znaczny wzrost przeciętnego zapasu oraz przeciętnego wieku d-stanów. Nastąpiły również korzystne zmiany w składzie gatunkowym - wzrost powierzchni d-stanów z jodłą, bukiem i modrzewiem a spadek powierzchni sośnin i olszyn. Roczny etat pozyskania został wykonany w 98%.

Plan III rewizji urządzania lasu sporządzono na okres od 1.01.1999 do 31.12.2008 r. Przyjęto w nim 10 letni etat w wysokości ok. 573 tys. m3. 

W latach 2004-2005 przeprowadzony został gruntowny remont i rozbudowa dotychczasowej siedziby Nadleśnictwa Łosie. Zmodernizowany budynek oddano do użytku 14.02.2005 r. Oficjalnego otwarcia dokonał  Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Hodowla Lasu

Hodowla Lasu

Wszystkie prace z zakresu zagospodarowania lasu w Nadleśnictwie Łosie realizowane są w oparciu o 10-letnie Plany Urządzania Gospodarstwa Leśnego.

Wśród głównych zadań hodowlanych określonych przez Plan Urządzania Lasu na lata 2009-2018, dla nadleśnictwa jest:

  • utrzymanie i poprawa zdrowotności lasów poprzez planowanie zabiegów, które zmierzają do osiągnięcia różnorodności gatunkowej, wiekowej i genetycznej przy możliwie maksymalnym wykorzystaniu procesów naturalnych,
  • przebudowa, często wielkoprzestrzennych układów drzewostanów przedplonowych i monokultur świerkowych, celem urozmaicenia ich struktury gatunkowej, wiekowej i przestrzennej,
  • zachowanie, ochrona i wzbogacenie różnorodności biologicznej w ekosystemach leśnych poprzez między innymi wprowadzanie w skład odnowień gatunków domieszkowych, preferowanie odnowienia naturalnego lasu oraz pozostawianie części zasobów drzewnych do naturalnego rozkładu.

 

Nadleśnictwo planuje w latach 2009-2018  następujące działania z zakresu odnowienia  i  pielęgnowania lasu:

 

Odnowienie lasu

 

-           odnowienia przy rębniach złożonych na – 1049 ha

-           podsadzenia, dolesienia i uzupełnienia na – 146 ha

 

Pielęgnowanie lasu

 

-           pielęgnowanie nowozakładanych upraw na – 1079  ha

-           pielęgnowanie upraw (CW) na  – 670  ha

-           pielęgnowanie młodników (CP) na  - 2848  ha

-           trzebieże na 10096  ha

 

 

Produkcja szkółkarska

 

Produkcja szkółkarska prowadzona jest na szkółce gruntowej w L-ctwie Magura o pow. produkcyjnej  0,34 ha, oraz na zmodernizowanej (dzięki dofinansowaniu środkami NFOŚiGW)  szkółce tunelowej w L-ctwie Ropa o pow. produkcyjnej  0,50 ha. Na szkółkach nadleśnictwo hoduje sadzonki głównych  gatunków lasotwórczych: głównie (jodła i buk) oraz domieszki jak (jawor, wiąz, czereśnię ptasią, lipę i modrzewia).

 

 

Nasiennictwo i selekcja

 

Baza leśnego materiału podstawowego służąca do produkcji leśnego materiału rozmnożeniowego w nadleśnictwie jest różnorodna. Stanowią ją wyłączone drzewostany nasienne (WDN), gospodarcze drzewostany nasienne(GDN), drzewa doborowe i źródła nasion.

 

Na terenie nadleśnictwa zlokalizowane są:

 

-  cztery wyłączone drzewostany nasienne ( bukowe i jodłowe) o łącznej pow. 91,5 ha

-  gospodarcze drzewostany nasienne (bukowe, jodłowe i modrzewiowe) o łącznej pow. 113,91 ha

-  drzewa doborowe – łącznie 25 sztuk w tym jodły – 11 szt., buki – 9 szt., sosny – 5 szt.

-  pięć drzewostanów wytypowane jako źródła nasion (lipa, daglezja, czereśnia, klon i jawor)

-  w celu zachowania cennych populacji n-ctwo wyznaczyło jodłowy drzewostan zachowawczy o pow. 34,45 ha

 

W celu zachowania wartościowych zasobów genowych i poprawy jakości drzewostanów z nasion pochodzących z wyłączonych drzewostanów nasiennych nadleśnictwo zakłada uprawy pochodne (jodłowe, bukowe i modrzewiowe), których powierzchnia wynosi niespełna 200 ha.

 

Na terenie nadleśnictwa założone są również dwie uprawy testujące (jodły i buka) w ramach programu testowania potomstw.