Asset Publisher Asset Publisher

Organizacja

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

 

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca Nadleśniczego

Kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.Prowadzi całość spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie: nasiennictwa, selekcji, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu w tym ochrony przyrody, ochrony przeciwpożarowej lasu, innych działów zagospodarowania lasu, użytkowania lasu, ochrony środowiska, gospodarkę łowiecką, marketing, sprzedaż drewna i użytków ubocznych, redagowanie informacji do Biuletynu Informacji Publicznych, udostępnianie informacji o środowisku i jego ochronie, obsługę GPS i Leśnej Mapy Numerycznej, certyfikację gospodarki leśnej, portal leśno-drzewny i e-drewno, NATURA 2000, edukację leśną społeczeństwa, BHP, nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa, stan posiadania, rejestr gruntów, udostępnianie lasu, urządzanie lasu, retencję górską,umowy najmu i dzierżaw gruntów, deklaracje podatku leśnego i rolnego,

Główny Księgowy

Kieruje Działem Finansowo-Księgowym.Prowadzi ewidencję i formalno-rachunkową kontrolę dokumentów, rozliczenia należności i zobowiązań,  podatki PIT, VAT, deklaracje rozliczeniowe z ZUS, PFRON itp., plany finansowe, analizy i sprawozdawczość, naliczanie płac, kasa, obsługa bankowa, windykacje wszystkich należności

Sekretarz

Kieruje Działem Administracyjno-Gospodarczym. Prowadzi sprawy związane z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa – ewidencja środków trwałych i wyposażenia, amortyzacja, rozliczanie inwentaryzacji składników majątkowych, magazyn i zaopatrzenie, gospodarka transportowa, gospodarka mieszkaniowa, gospodarka remontowo-inwestycja, archiwum, zamówienia publiczne, ubezpieczenia majątkowe, deklaracje podatku od nieruchomości, pozostała sprzedaż, ewidencja przychodów i rozchodów magazynowych, BIP NDL, administracja SILP, rozliczenia mandatowe, rejestr pieczęci.

Komendant Posterunku Straży Leśnej

Zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego oraz wykonywanie innych zadań związanych z ochroną mienia pozostającego w zarządzie Lasów Państwowych w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa.Prowadzi kancelarię niejawną, zadania z zakresu obronności, magazyn broni.

Specjalista ds. pracowniczych

Prowadzi sprawy z zakresu kadr i płac, organizacji, spraw socjalnych, szkoleń, świadczeń pracowniczych (umundurowanie, odzież robocza, deputat opałowy), PKZP,  ubezpieczenia społeczne, emerytury i renty, badania okresowe, obsługa sekretariatu.

Inżynier Nadzoru

Sprawuje kontrolę funkcjonalną w nadleśnictwie - prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych.

Prowadzi skargi i wnioski.

 

Stan zatrudnienia w Nadleśnictwie Łosie na 2024 rok wynosi 52 osoby.

w tym:  Służba Leśna 40 osób

             Adm. poza SL 7 osób

             Stażyści 2 osoby

             robotnicy 3 osoby


Nadleśnictwo Łosie podzielone jest na jeden Obręb Leśny w skład których wchodzi 13 Leśnictw:

· Kwiatoń, Regetów, Magura, Szymbark, Bielanka, Ropa, Uście Gorlickie, Hańczowa, Ropki, Wysowa,  Brunary, Stawisza, Izby,

 

Schemat organizacyjny Nadleśnictwa Łosie w załączeniu


Asset Publisher Asset Publisher

Back

OCHRONA CISA POSPOLITEGO

OCHRONA CISA POSPOLITEGO

Nadleśnictwo Łosie uczestniczy w realizacji projektu pod nazwą „Ochrona cisa pospolitego i jego restytucja na terenie RDLP Kraków". Projekt dofinansowany jest przez NFOŚiGW (15%) oraz Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Infrastruktura i Środowisko (85%).

 

Przedsięwzięcie realizowane będzie w latach 2010-2014.

Projekt ma na celu podjęcie kompleksowych i wielopłaszczyznowych działań, których efektem będzie ochrona istniejących skupisk cisa pospolitego Taxus baccata L., jego siedlisk oraz rzadkich gatunków grzybów współtowarzyszących, celem stworzenia dogodnych warunków rozmnażania i zabezpieczenia złożonej puli genowej na terenie Małopolski.

 

Nadleśnictwo Łosie w ramach projektu zaplanowało wprowadzenie cisa pospolitego w miejsca potencjalnego występowania. w 2014 r. założono uprawy cisowe o łącznej pow. 2,65 ha w Leśnictwie Stawisza w oddziałach 54c, 73i, 78a i b. Uprawy w ramach ich ochrony przed zwierzyną zostały ogrodzone oraz oznaczone.

fot. Krystian Plata

 

fot. Krystian Plata

fot. Paweł Rębisz

 

Nasadzenia  cisa wykonano również w formie żywopłotu wokół ogrodzenia gospodarstwa szkółkarskiego, w rzędzie co około 50 cm oraz osłonięto glebę wzdłuż nasadzeń matą ściółkującą, chroniącą przed nadmiernym zachwaszczeniem. Nasadzenia żywopłotowe stworzyły szpaler o długości około 500 m, który będzie pełnił funkcję osłony szkółki leśnej.

 

Działania promocyjne Projektu „CIS" na terenie Nadleśnictwa Łosie przeprowadzono 28.09.2014 r. w miejscowości Wysowa Zdrój, na imprezie plenerowej pn. „Święto Rydza", w której wzięło udział około 10 000 osób. W ramach promocji Nadleśnictwo ustawiło stoisko oznaczone roll-up projektu „CIS", gdzie przeprowadzono konkursy i quizy o tematyce przyrodniczej między innymi o biologii cisa pospolitego oraz samego projektu. Nagrodami w konkursach były gadżety z logiem projektu oraz 300 sadzonek cisa. Na imprezie zorganizowano również konkurs na scenie amfiteatru w parku zdrojowym w godz. 15.00 do 16.00, w którym wzięło udział 22 osoby – nagrodzone sadzonkami cisa i gadżetami, w trakcie tego konkursu przeprowadzono również pogadankę z informacjami na temat projektu. Pogadankę wysłuchała cała widownia zgromadzona w amfiteatrze tj. około 500 osób

fot. Paweł Rębisz

fot. Paweł Rębisz

fot. Adrian Dusza

fot. Adrian Dusza

fot. Adrian Dusza

fot. Adrian Dusza