Asset Publisher Asset Publisher

Nadzór nad gospodarką leśną w lasach niepaństwowych

Zasady prowadzenia nadzoru nad gospodarką leśną w lasach niepaństwowych.

WAŻNY KOMUNIKAT

Dotyczy: sposobu załatwiania spraw dot. nadzoru nad gospodarką leśną w lasach
niestanowiących własności SP


W związku z panującym w Polsce stanem epidemii spowodowanym pandemią koronawirusa Nadleśnictwo Łosie apeluje, aby wszelkie wnioski dotyczące prowadzenia gospodarki w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa były w miarę możliwości  składane drogą elektroniczną na adres: losie@krakow.lasy.gov.pl lub za pośrednictwem skrzynki ePUAP (adres elektronicznej skrzynki podawczej: pgl__lp_0313/SkrytkaESP). Rekomenduje się wykorzystywanie do tego celu funkcjonalności kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub uwierzytelniania autentyczności podpisu analogowego z użyciem podpisu Profilem zaufanym (bezpłatne narzędzie dostępne pod adresem https://pz.gov.pl/ ).

Ponadto informuję, że realizacja wniosków związanych z ustaleniem zadań z zakresu gospodarki leśnej lub cechowaniem drewna odbywać się będzie zgodnie z zasadą konieczności maksymalnego unikania bezpośredniego kontaktu właściwego pracownika służby leśnej z wnioskodawcą (oględziny lasu lub ocechowanie wskazanej przez wnioskodawcę partii drewna odbywać się mogą bowiem bez udziału Wnioskodawcy). Dokumenty wynikające z realizacji wniosków dot. nadzoru nad lasami gospodarki w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa, można będzie odbierać elektronicznie lub m.in. ze skrzynek wyłożonych przed kancelariami poszczególnych leśnictw po wcześniej telefonicznie umówionym z właściwym terytorialnie leśniczym/podleśniczym terminie. Mając na względzie dbałość o zdrowie zarówno Wnioskodawców jak i Pracowników realizujących powierzone zadania z w/w zakresu, apeluję do Państwa o odłożenie spraw których realizacja, bez szkody dla lasu, może nastąpić w terminach późniejszych.

 W celu uzyskania bieżących porad i informacji dotyczących prowadzenia prawidłowej gospodarki leśnej w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa, należy kontaktować się telefonicznie z właściwymi terytorialnie leśniczymi/podleśniczymi lub odpowiednim pracownikiem merytorycznym działu gospodarki leśnej. Dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej Nadleśnictwa Łosie www.losie.krakow.lasy.gov.pl w zakładce „Nasza praca” → ”Nadzór nad lasami niepaństwowymi”.

Wszystkich adresatów niniejszego komunikatu uprzejmie proszę wyrozumiałość.

 

Z poważaniem,
Bartłomiej Sołtys
Nadleśniczy
/podpisano elektronicznie/

====================================================================

 

1. Właściciel/współwłaściciel/zarządca składa do nadleśnictwa wniosek o ocechowanie drewna po ścince i wydanie świadectwa legalności pozyskania drewna (wskazując formę własności jaką się legitymuje)

2. Jeżeli wniosek jest kompletny zostaje on zarejestrowany w dzienniku podawczym nadleśnictwa. Kopia wniosku zostaje przesłana (pocztą elektroniczną) do właściwego pracownika terenowej służby leśnej, który potwierdza elektronicznie odbiór wniosku.

3. W terminie do 30 dni od daty wpływu wniosku pracownik dokonuje oceny zgodności wykonanego przez wnioskodawcę zabiegu z zapisami uproszczonego planu urządzania lasu (UPUL). Jeżeli  wykonany  zabieg jest zgodny z zapisami uproszczonego planu, pracownik terenowej służby leśnej  dokonuje ocechowania drewna i wystawia świadectwo legalności pozyskania drewna w 2 egzemplarzach (oryginał dla wnioskodawcy, kopie przekazuje do nadleśnictwa do specjalisty SL ds. użytkowania lasu i BHP) celem odnotowania pozyskanej masy w operacie. Wnioskodawca otrzymuje oryginał świadectwa potwierdzając fakt jego otrzymania podpisem na kopii.

W przypadku braku aktualnego UPUL, lub uzasadnionej stanem lasu konieczności pozyskania masy powyżej wskazówki określonej w tym planie,  należy każdorazowo skontaktować się z nadleśnictwem celem procedowania takiej sprawy wg odrębnego trybu.

4. W przypadku gdy  wnioskodawca dokonuje wyrębu w rozmiarze znacząco przekraczającym ustalenia planu urządzania lasu, pracownik terenowej służby leśnej odmawia legalizacji drewna oraz składa na piśmie informację do nadleśnictwa. Nadleśnictwo podejmuje działania zgodnie z zawartym porozumieniem ze Starostą Gorlickim.

5. Na prośbę właściciela/ współwłaściciela /zarządcy pracownik służby leśnej może dokonać wyznaczenia drzew do ścinki. Czynność ta wykonywana jest w ramach doradztwa świadczonego przez nadzór na rzecz właścicieli/ współwłaścicieli/ zarządców lasu.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Lasy Nadleśnictwa Łosie

Lasy Nadleśnictwa Łosie

Nadleśnictwo Łosie zarządza 16,8 tys. ha lasów państwowych i sprawuje nadzór nad gospodarką leśną w 2.3 tys. ha lasów prywatnych.

Lasy Nadleśnictwa Łosie położone są Beskidzie Niskim, w dorzeczach Ropy i Białej, głównie na stokach i grzbietach pasm górskich, zbudowanych z  gruboławicowych, różnoziarnistych piaskowców i łupków tworzących flisz karpacki. Obecna rzeźba terenu jest  wynikiem procesów górotwórczych w orogenezie alpejskiej i działalności lodowców w okresie czwartorzędu. Powstały wówczas pasma i szczyty górskie, z których najwyższe to:  Lackowa (997 m n.p.m.), Ostry Wierch (930 m n.p.m.), Jaworzyna (881 m n.p.m.).

Przeważają gleby brunatne występujące na ponad 90 % powierzchni. Na pozostałej części występują gleby płowe, rdzawe,  glejowe, a w dolinach rzek mady rzeczne. W warunkach panującego klimatu umiarkowanego o charakterze klimatu górskiego oraz w wyniku długotrwałego procesu rozwoju roślinności, na glebach tych wykształciły się siedliska leśne. Przeważającym typem siedliskowym lasu jest las górski świeży, zajmujący ponad 93 % powierzchni. W pozostałej części występuje las górski wilgotny i las mieszany górski, a w terenach nadrzecznych las łęgowy górski i ols jesionowy górski.

W Nadleśnictwie Łosie dominują drzewostany bukowe i jodłowe. Istotny udział w składzie gatunkowym drzewostanów ma także sosna, pochodząca z okresu powojennych zalesień gruntów rolnych. Drzewostany sosnowe jako niezgodne z siedliskami górskimi od kilku dziesięcioleci są stopniowo przebudowywane na bukowo-jodłowe. W formie domieszki  w składzie gatunkowym występują właściwie wszystkie gatunki lasotwórcze. Znaczący udział wykazują: modrzew, jawor, świerk, olsza szara, brzoza, jesion, grab. Znaczenie biocenotyczne mają: wiązy, dęby, olsza czarna, osika, lipa, trześnia i in.

Lasy Nadleśnictwa Łosie charakteryzuje wyjątkowe bogactwo florystyczne.

Krzewy i rośliny runa to ważne elementy ekosystemu leśnego. Spośród nich występuje kilkadziesiąt gatunków podlegających ochronie gatunkowej, m.in.: obrazki alpejskie, storczyk plamisty, podkolan biały, listera jajowata, gółka długoostrogowa, buławnik mieczolistny, kruszczyk błotny i szerokolistny, storczyk męski, dziewięćsił bezłodygowy, zimowit jesienny, śnieżyczka przebiśnieg, lilia złotogłów, pokrzyk wilcza jagoda, widłaki goździsty i jałowcowaty, paprotnik kolczysty, podrzeń żebrowiec.