Wydawca treści Wydawca treści

Regulamin udostępniania dróg leśnych

Drogi leśne

Drogi leśne

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ŚWIĘTO RYDZA -2022

ŚWIĘTO RYDZA -2022

W  dniach 01- 02.2022 roku w Wysowej - Zdroju odbyła się 15 edycja Święta Rydza.

Tegoroczne obchody Święta Rydza zorganizowane zostały  przy współpracy Nadleśnictwa Łosie ze Starym Domem Zdrojowym i Stowarzyszeniem „Na grzyby”.

Pierwszego dnia, święto tradycyjnie rozpoczęło się POLOWANIEM NA RYDZA. W sobotni poranek grzybiarze w poszukiwaniu rydzów udali się do lasu bryczkami zaprzęgniętymi przez konie huculskie ze stadniny w Regietowie . Ich przewodnikami byli Leśnicy z Nadleśnictwa Łosie. W tym czasie w Parku Zdrojowym w Wysowej-Zdrój rozpoczęły się warsztaty:

  1. Warsztaty zbijania budek lęgowych i karmników: Zrób to sam: ”Gwóźdź  i drewno, dają schronienie na pewno” oraz został  przeprowadzony konkurs zdobienia budek lęgowych: „co w leśnej duszy gra”. W nagrodę każdy uczestnik otrzymał budkę lęgową oraz drobne nagrody rzeczowe.
  2. RUSZ GŁOWĄ I ZATRZYMAJ WODĘ! – warsztaty o retencji wodnej
  3. ENE DUE RABE – BESKIDZKIE PŁAZY – warsztaty kreatywne, modele z masy papierowej – płazy Beskidu Niskiego poprowadzone przez Fundację Chlorofil. Każdy uczestnik wykonał model płaza z przygotowanej wcześniej masy papierowej oraz wzbogacił swój wiedzę przyrodniczą w zakresie morfologii i budowy płazów Beskidu Niskiego.
  4. Nadleśnictwo Łosie dla wszystkich uczestników wydarzenia, w tym roku przygotowało aż 4 stoiska edukacyjne  o tematyce: drzewa i rośliny lasów, znaczenie zrównoważonego rozwoju w ekosystemie leśnym, zwierzęta leśne (modele edukacyjne płazów, gadów, ssaków, owadów i ptaków), grzyby, oraz część warsztatowo-edukacyjna: tropy zwierząt, łamigłówki i zagadki edukacyjne, leśne dooble, tangramy zwierząt , odbijanie tropów zwierząt w masie solnej na drewnianym krążku, edukacyjne leśne koło fortuny, memory- dymorfizm płciowy u jeleniowatych i innych zwierząt.

Dodatkowo w ramach współpracy z lokalnymi Kołami Gospodyń wiejskich i w związku z realizacją przez Koła programu finansowanego przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych: „Koła Gospodyń Wiejskich promują zdrową żywność z polskich lasów” przeprowadzono konkurs kulinarny ”Leśne smaki” na najlepszą zupę, danie główne, oraz deser  leśny.  I tak Koło Gospodyń Wiejskich z Izb zajęło I miejsce za najsmaczniejszą zupę (zupa grzybowa zabielana z kluskami i ziemniakami oraz chlebkiem z ziołami i czosnkiem niedźwiedzim). Koło Gospodyń Wiejskich w Skwirtnem, wygrało statuetkę za najsmaczniejsze danie główne (klopsiki z dziczyzny z sosem pieczarkowym, ziemniaki i ogórek kiszony, natomiast Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Stawiszy przygotowało najlepszy deser p.n.: „Las w słoiku”.

Dzięki wsparciu finansowym Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych podczas Święta rydza Nadleśnictwo przeprowadziło również degustację potraw „Dobre z lasu” prosto z  Food Truck-a.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wycieczka z leśnikiem przeprowadzona przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Łosie – Bartłomieja Sołtysa a zakończona poczęstunkiem – gulaszem z dziczyzny.

 

Warsztaty edukacyjne na stoiskach Nadleśnictwa, wycieczka z leśnikiem oraz całe wydarzenie  zostały przeprowadzone m.in. w ramach projektu edukacji ekologicznej p.n.: „Plenerowe warsztaty edukacji ekologicznej” współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Na  ten cel WFOŚiGW przyznał Nadleśnictwu kwotę 7200,00 zł, za którą zakupiono modele edukacyjne płazów, gadów, grzybów oraz owadów.

 

Ponadto przeprowadzono warsztaty:

- Bransoletka z makramy

- Zabawy z filcem

- Szydełkowe kwiaty

- ŁAPACZE SNÓW – warsztaty dla dzieci

-  DREWNIANY BRELOK – warsztaty dla dzieci

- ANIELSKI DECOUPAGE – warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz odwiedzającym stoiska Nadleśnictwa  i oczywiście zapraszamy za rok, na kolejną XVI edycję Święta Rydza w Wysowej.