Asset Publisher Asset Publisher

Plan Urządzania Lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat.

Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

·         opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,

·         analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,

·         program ochrony przyrody,

·         określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wycieczka szkolna - zajęcia przyrodnicze

Wycieczka szkolna - zajęcia przyrodnicze

Można przeglądać rozmaite, pięknie ilustrowane broszury, tablice i całe strony o lesie, lecz to nigdy nie zastąpi spędzenia choć kilku chwil w tym niezwykłym, tajemniczym i nieodkrytym miejscu.

Przecież las nigdy nie jest taki sam…

Dzisiejsze zajęcia edukacyjne zostały poprowadzone dokładnie w taki sposób, jaki robi to leśniczy każdego dnia w swojej pracy. Przemierzając szlaki zrywkowe, drogi leśne i rozmaite drzewostany słychać było podziw i radość dzieci. Wszystko co Nas otaczało, było zmierzone ciekawym spojrzeniem Tych małych istot. Jesienna aura – poranna, chłodna mgła i niewielkie prześwity promieni słonecznych tylko dodawały smaku wędrówce.

Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

Antoine de Saint-Exupery

Zdecydowanie warto posłuchać tego, co do powiedzenia mają dzieci. Jak patrzą na przyrodę – patrzą swoimi oczami, lecz widzą sercem. To ważne aby poznały las jako miejsce piękne, ale i niezbędne dla człowieka.