Asset Publisher Asset Publisher

Infrastruktura Łowiecka w OHZ Nadleśnictwa Łosie

W dniu 05.01.2022 r. w Nadleśnictwie Łosie odbyło się oficjalne otwarcie inwestycji zrealizowanej pod nawą "Rozbudowa infrastruktury łowieckiej w OHZ Nadleśnictwa Łosie", która ma na celu zwiększenie potencjału bioasekuracyjnego obszaru administracyjnego Nadleśnictwa w zakresie przeciwdziałania afrykańskiego pomoru świń (ASF).

 

W otwarciu uczestniczyli:

- Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie ds. gospodarki leśnej Pan Michał Goś,

- Nadleśniczy Nadleśnictwa Łosie Pan Bartłomiej Sołtys,

- Inspektor Inspekcji Weterynaryjnej w Gorlicach Pani Anna Bierczak oraz Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii Pan   Leszek Michalec, reprezentujący Powiatowego Lekarza Weterynarii Pana Marcina Przybycień,

- Przewodnicząca Rady Gminy Uście Gorlickie Pani Jolanta Dobek,

- Specjalista ds. ochrony środowiska Urzędu Gminy Uście Gorlickie, reprezentujący Wójta Gminy Uście Gorlickie Pana Zbigniewa Ludwin,

- Przedstawiciele zarządów Kół Łowieckich: "Ryś" w Tarnowie, "Dzik" w Gorlicach, "Rosomak" w Śnietnicy, Wojskowe Koło Łowieckie "Jeleń" w Krynicy,

- Generalny wykonawca inwestycji firma Wielobranżowa Piotr Popiela - Pan Piotr Popiela,

- Pracownicy Nadleśnictwa Łosie,

 

Zadanie inwestycyjne polegało na wybudowaniu najnowocześniejszego w regionie i spełniającego wszelkie wymogi bioasekuracji  punktu przetrzymywania tusz dzików, w którym to tusze oczekiwać będą na wynik badania laboratoryjnego w kierunku afrykańskiego pomoru świń.

 

Zadanie o łącznej wartości 164 tys. netto w całości zostało sfinansowane ze środków funduszu leśnego. Na przedsięwzięcie składał się zakup i montaż kontenera chłodniczego wraz z wyposażeniem oraz wykonanie niezbędnej infrastruktury towarzyszącej (komunikacja, wiata, obiekt gospodarczy i przyłącz kanalizacyjny, wodny oraz elektryczny).

 

Inwestycja ta pozwoli w sposób właściwy realizować zadania w zakresie zwalczania ASF spełniając wymogi techniczne i sanitarne Głównego Lekarza Weterynarii oraz wewnętrzne uregulowania określone przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Dodatkowo Nadleśnictwo dostrzegając potrzebę wpierania administracji publicznej w tym zakresie, poprzez zawarcie stosownej umowy z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Gorlicach (PIW) umożliwiło posadowienie w obrębie powstałego obiektu dodatkowej chłodni kontenerowej PIW , która służyć będzie także Kołom Łowieckimi z zasięgu administracyjnego Nadleśnictwa Łosie.

Bez wątpienia przyczyni się to do sprawniejszej obsługi bioasekuracyjnej i zmniejszy odległości niezbędne do pokonania celem dotarcia myśliwych do najbliższego punktu przetrzymywania tusz, który od OHZ (Ośrodek Hodowli Zwierzyny) oddalony jest o ponad 30 km. Zarówno w ocenie Nadleśnictwa Łosie jak i Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gorlicach, zachęci to myśliwych do zintensyfikowania realizacji odstrzału dzików, który z uwagi na aktualną sytuacją epizootyczną jest konieczny. Inwestycja ta spotkała się również z dużą aprobatą ze strony kół łowieckich, które wyraziły chęć korzystania z powstałego obiektu.

Przypominamy, że wystąpienie ASF na danym terenie  ma ogromne konsekwencje ekonomiczne. Kraj, w którym stwierdzono przypadki (u dzików) lub ogniska (u świń) traci możliwość eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od świń. Bardzo kosztowne jest również likwidowanie wykrytych ognisk choroby.

Aktualnie teren Nadleśnictwa Łosie obejmujący Gminy Uście Gorlickie, Gorlice oraz Ropa wg. regionalizacji zgodnie z Rozporządzeniem wykonawczym Komisji UE 2021/2249 z dnia 16 grudnia 2021 r. znajduje się w strefie  I ASF tj. w obszarze objętym ograniczeniami (restricted zone I), w ramach której realizowane są m.in.  odstrzały sanitarne, regularne poszukiwania padłych sztuk lub ich szczątków, powszechne badania pozyskanych sztuk oraz stałe powiększanie potencjału bioasekuracyjnego myśliwych i rolników.

Zachowanie reżimu sanitarnego jest kluczowe z punktu widzenia zatrzymania procesu rozszerzania terenów dotkniętych ASF, a które ulegają stałemu przesuwania w kierunku zachodnim z województwa podkarpackiego oraz w kierunku północnym z przygranicznych terenów Słowacji.